reklamı kapat

POPÜLER

otomotiv

Sert düşüş devam ediyor; işte otomotiv pazarından son satış verileri

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yayınlanan dönemsel bazlı yeni rakamlar aynı yılın dönemine göre hatırı sayılır düşüş gösteriyor.

Türk otomotiv piyasası ÖTV teşviklerinin sonra ermesininin ardından uzun süredir sert bir düşüşün etkisinde. Hükümet kanadından konuyla ilgili ciddi nitelikte bir atılmaması da şüphesiz devamlılığın da nedenleri arasında. Şimdilik devlet bankaları merkezli olarak kredi faizleriyle kullanıcıların taleplerine karışılık verilmeye çalışırken, açıklanan yeni rakamlar bunun da yaraya merhem olmadığını çok net bir şekilde gösteriyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yayınlanan Ocak-Ekim bazlı verilere göre geçtiğimiz yılın aynı dönemi baz alındığında yarı yarıya yaklaşan bir azalma söz konusu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv pazarındaki düşüş hafif ticaride de yüksek seviyelerde

Paylaşılan verilerin ilk olarak otomobil ayağına baktığımızda bizleri iki farklı başlık altında rakamlar karşılıyor. 2018 yılının ekim ayı döneminde 16.809 adetlik satış rakamı kaydeden istatistikler bu yılın ekim ayı içinse 39.996 adetlik bir yükselişe işaret ediyor. Bu da yüzde olarak yaklaşık yüzde 138 gibi bir olumlu ivmelenme demek. Lakin genel tablo olarak nitelendirebileceğimiz Ocak-Ekim dönemi ise yüzde 29,17’lik düşüşle karşımıza çıkıyor. Hafif ticari araç kısmında ise düşüş çok daha sert hissediliyor. Geçtiğimiz yılın Ocak-Ekim döneminde 105.753 adet hafif ticari araç satılırken bu rakam 2019’da 61.760‘a gerilemiş durumda. Yüzdelik parametreye baktığımızda ise yüzde 41,6‘lık kan kaybı karşımıza çıkıyor.

İlginizi çekebilir

Ford Bronco 2020 model yılıyla dönüyor; işte ilk teaser