reklamı kapat

POPÜLER

Sınıfının 10 ileri otomatik şanzımana sahip ilk otomobili: 2018 Lexus LS 500 F Sport

LS ailesinin en sportif üyesi olacak olan LS 500 F Sport, teknolojisi ve teknik değerleriyle segmentinin en iddialı otomobillerinden bir tanesi.

Hibrit motor teknolojisini modellerinden aktif şekilde kullanan markalardan birisi olan Lexus, New York Otomobil Fuarı‘nda sergileyeceği kozunu nihayet resmi detaylarıyla organizasyon öncesi resmi kaynaklarından karşımıza çıkarttı. Mercedes S ve BMW 7 Serisi gibi üst segment modellerin karşısında olacak olan LS 500 F Sport adından da anlaşılacağı üzere ailenin diğer versiyonlarından tasarım olarak daha sportif bir karakterle birlikte geliyor. Diğer modellerde olduğu gibi güç ünitesinde hibrit motor teknolojisinin kullanıldığı model tasarımı kadar teknik değerleriyle de bekleneni fazlasıyla veriyor.

Tasarım

Lexus’un karakteristik ön ızgarasının oldukça geniş bir form ile tamponla birleştiği modelde ön taraftaki hava girişleri ilk bakışta aracın performansı hakkında ilk ipuçlarını veriyor aslında. 20 inç büyüklüğündeki alüminyum alaşım jantlarla kombin edilen aracın arka tarafında ön taraftaki gibi keskin bir ışıklandırma çizgisi ve iki çıkışlı egzoz grubu karşımıza çıkıyor.


Aracın içerisine girdiğimizde de dışarıda konumlandırılan F Sport rozetinin ruhunu görebiliyoruz. Marka tarafından “Japon misafirperverliğinin kalitesi” olarak tanımlanan LS ailesinin bu versiyonunda daha dinamik bir altyapı kullanıldığından ötürü koltukların da buna cevap verecek şekilde yaratıldığını belirtmek gerekiyor. Performanslı sürüşlerde kullanıcıyı en iyi şekilde saracak sport koltuk kombinasyonunun kullanıldığı aracın sürücü ekranında da markanın süper otomobili LFA‘nın direksiyon yapısı ve grafikleri gibi parçalara yer veriliyor.

Altyapı – Motor

Lexus’un 2018 LS 500 F Sport’ta altını çizdiği noktalardan birisi de şasi ve sürüş dinamikleri kısmında. Markanın yeni nesil şasi kontrol teknolojisinin kullanıldığı modelde; frenleme, direksiyon, süspansiyon ve güç ünitesi arasında maksimize edilmiş bir uyum sunuluyor. Aracın arka tekerlekten kontrol sistemiyle de düşük hızlarda manevra kabiliyetinde oldukça iddialı olduğunu belirtmekte de fayda var.

Lexus, 2018 LS 500 F Sport’ta iki farklı güç seçeneğiyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu seçeneklere baktığımızda LS 500’de kullanılan 415 beygir güç ve 600 Nm tork üreten twin-turbo V6 ve LS 500h’de kullanılan 354 beygir ve 354 Nm tork değerli hibrit seçeneklerin kullanıldığını görüyoruz. Segmentinde 10 ileri otomatik şanzımanla sunulan ilk model olan benzinli versiyonun, elektronik wastegate valfinde yapılan geliştirmeyle gaz tepkisi önemli oranda iyileştirildiği ifade edilen motorun değerlerine baktığımızda 4,5 saniyelik 0-100 değerinin sunulduğunu görüyoruz. 3.5 litrelik içten yanmalı motorla birlikte iki elektrik motorunun kullanıldığı hibrit versiyondaysa bu değer 5,4 saniye olarak karşımıza çıkıyor. Arka tekerlekten ve dört tekerlekten çekiş altyapı seçenekleriyle sunulan LS 500 F Sport’un fiyat detayları New York Otomobil Fuarı’nda belli olacak.