reklamı kapat

POPÜLER

Sırt roketiyle özgürlüğe uçtu [Video]

“En çok hangi süper güce sahip olmak isterdiniz?” sorusuna “uçmak” cevabı her zaman başa oynar. Belki hiçbir zaman böyle bir gücümüz olmayacak ama bu konuda en azından yardımcı bir süper güç mevcut.

Jetpack olarak bilinen sırt çantasına benzer jet motorlu uçuş aletleri uzun zamandır geliştirilmekte. Zaman zaman başarılı örneklerine rastladığımız bu aletler genellikle kocaman ve ağır olmaları sebebiyle herkesin kullanabileceği yapıda değil. Jetpack Aviation ekibinin geliştirdiği bu jet motorlu alet ise bir sırt çantası rahatlığında uzun mesafeler katedebilmesiyle dikkat çekiyor.

“Dünyanın ilk gerçek jetpack’i” olarak lanse edilen JB-9, 40 yıla yakın bir çalışmanın ürünü. Yukarıdaki videodan da görebileceğiniz üzere bunca yıllık çaba boşuna değil. Kullanıcının simülatör oyunu oynuyormuş gibi Özgürlük Heykeli etrafında rahat bir uçuş gerçekleştirmesi bunun kanıtı.

3 bin metre yükseklikte 160 km/s hızla 10 dakikanın üzerinde yol katedebilecek şekilde geliştirilen JB-9, daha iyilerini başarmak için hala geliştirilme aşamasında. JB-9 için ADB Federal Havacılık Kurulu (FAA) ve Sahil Güvenlik tarafından gerekli izinleri de alan ekip otomatik denge sistemi, paraşüt destek sistemi ve gelişmiş motor teknolojisini de ekleyerek çok daha gelişmiş bir jetpack için çalışmalarına devam ediyor.

YORUMLAR