reklamı kapat

POPÜLER

Siyah otomobil beyaz otomobil

Siyah otomobil modelleri beyaz olanlara oranla ne kadar daha çok ısınıyor? [Video]

Bu otomobil dünyasında sık sık sorulan sorunun cevabını merak eden MikesCarInfo isimli YouTube kanalı, cevabı termal kamera çekimleriyle gözler önüne seriyor.

Siyah otomobil modelleri beyaz otomobillere oranla daha fazla ısınıyor. Bu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Bu yüzden özellikle çok sıcak bölgelerde daha açık renkli otomobillerin tercih edilmesi yıllardır tavsiye ediliyor. Peki burada tam olarak ne kadarlık bir fark bulunuyor? MikesCarInfo YouTube kanalı, termal kamera aparatıyla çektiği yukarıdaki video ile tam da bunun cevabını veriyor. Gösterildiği üzere uzun süre güneş altında kalan bir otomobilin kaputu 70 derece sıcaklığa kadar çıkabiliyor. Bu siyah aracın hemen yanında duran beyaz renkli otomobilin kaputu ise 44 derece civarında seyrediyor. Yani arada gerçekten hatırı sayılır bir fark bulunuyor. Yalıtımı iyi olmayan araçlarda bu fark otomobilin içerisinde de kendisini gösteriyor. Siyah otomobillerin yaşam alanı da beyazlardan daha çok ısınıyor. Bu da aracın soğutma sürecinde daha fazla enerji / yakıt harcamasına neden oluyor. Yukarıdaki video içerisinde beyaz ile siyah aracın yanında yer alan gri otomobil modelinin kaput sıcaklığına da bakılıyor. Orada ise yaklaşık olarak 63 derece ölçülüyor. Yani en düşük sıcaklığı kesinlikle yansıtma özelliği olduğu için beyaz sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Siyah otomobil modelleri çok şık görünüyor

Ancak burada biraz daha mantıklı düşünmek gerekiyor. Park konusunda aracınızı güneşte bırakmıyor olabilirsiniz. Ancak İstanbul gibi trafikte çok uzun zaman geçirilen yerlerde açık renkli araçlar daha mantıklı görünüyor. Türkiye’de birçok kişi bu sıcaklık durum yanında beyaz aracı ikinci elde satması daha kolay oluyor mantığıyla alıyor.