reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Skoda Enyaq iV
Skoda

Skoda Enyaq iV; 510 km menzil ve çok daha iddialı dinamikleriyle tanıtıldı

Zengin tasarımı ve versiyon seçenekleriyle konsept dinamiklerin seri üretime taşınmasını temsil edecek Skoda Enyaq iV, oldukça iddialı.

Advertisement

Saatler önce sizlerle paylaştığımız sızıntının ardından Skoda Enyaq iV ile ilgili beklenen tanıtım resmi olarak gerçekleştirildi. Elektrik gücünün son dönemlerdeki en iddialı tasarım dinamiklerinden birisiyle buluştuğu proje, Skoda cephesinin elini çok büyük oranda güçlendirme potansiyeline sahip. Son dönemlerde ailesinin tüm modellerinde gerçekleştirdiği adımlalar piyasaya damga vuran Çekyalı üreticinin elektrik alanındaki hamlesinin bu bu yönde olacağını tasarım yanında sayısal nitelikleri görünce de artık gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz. Enyaq’ta gerekli ve bir o kadarda mantıklı bir strateji izlenerek oldukça zengin bir versiyon çeşitliliği karşımıza çıkıyor. Maksimum verilerinde 510 kilometreye kadar menzil kat edebilen modelde beş farklı güç ve batarya kombinasyonunu yakalamak mümkün olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Resmileşen rakamlarıyla Skoda Enyaq iV

Enyaq’ı konuşmaya ilk olarak resmileşen rakamsal verilerinde başlamak gerekiyor. Açıklanan plana göre aracın giriş seviyesinde 55 kWh paketi ve bir adet elektrik motorunun bulunduğu bir kombinasyon olacak. Bu versiyonda 148 beygir güç, 220 Nm tork değerleri sunulurken performans verileri de 11,4 saniyelik 0-100 ve 160 km/s maksimum sürat olarak tabloya yansıyor. Kullanıcıları giriş seviyesinde 340 kilometrelik menzil değerinin de beklediğini özellikle belirtmek gerekiyor. Enyaq 50 olarak isimlendirilen giriş paketinin hemen ardında Enyaq 60 var. Burada elektrik motorunun dinamikleri bir üst noktaya taşınarak güç bazında 179 birim tork bazında ise 310 birim gibi değerler asfalta yansıtılacak. Motordaki bu artış 0-100 değerinin 8,7 saniyede tamamlanmasına olanak tanırken menzil değeri ise 390 kilometreye taşınacak.

Enyaq 80’e geçtiğimizde ise bizleri artık üst kademeli deneyimler karşılıyor. 82 kWh batarya paketi, 204 PS güç ve 310 Nm tork kombinasyonu aracı 0’dan 100’e 8,5 saniyede taşıyacak bir reçete ortaya koyuyor. Buradaki menzil değeri ise zirve niteliğindeki 510 kilometre olarak. Enyaq 80’in bir üst paketiyle birlikte de devreye performansı zirveye çıkartan iki elektrik motorlu altyapı karşımızda olacak. 265 PS güç ve 425 Nm tork değerlerini sunabilecek bir nitelikte olan modelin 0’dan 100’e hızlanması 6,9 saniye olarak tabloya yansırken menzil değeri 460 kilometre ile kullanıcıları bekleyecek. Çift elektrik motorlu kombinasyonun zirvesinde ise Enyaq’ın değerleri 306 PS güç ve 460 Nm tork olarak karşımıza çıkıyor. Bu pakette 0’dan 100’e hızlanmasını 6,2 saniyede tamamlayabilen modelim maksimum hız değeri 180 km/s olacak. Menzilin burada da 460 km olduğumu belirtmeden geçmeyelim.

Skoda

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Skoda, Enyaq’ın şarj süreleri hakkında şimdilik ciddi bir veri paylaşmayı tercih etmedi. Beklentiler ise 82 kWh pilin hızlı bir şarj cihazı kullanarak yaklaşık 40 dakikada yüzde 5’den yüzde 80 seviyesine çıkabileceğine işaret ediyor. Son olarak Enyaq için ebatsal verilerden de biraz bahsedilim. Modelin bu bölümündeki verilerine baktığımızda 4.649 milimetre uzunluğunda 1.879 milimetre genişliğinde, 1.616 milimetre yüksekliğinde olduğunu görüyoruz. Aks mesafesinde ise 2.765 milimetrelik bir değer karşımıza çıkıyor. Tüm bunlarla birlikte 585 litre olarak açıklanan bagaj hacmi de, genel yapının Kodiaq ile benzer bir deneyimde olacağına işaret ediyor. Kokpitinde 13 inçlik multimedya ekranı, dijital sürücü kokpiti ve modern yapısıyla dikkat çeken Enyaq iV bu yıl içerisinde şirketin Mladá Boleslav’daki fabrikasında üretim bandına çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR