reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon X Elite

Snapdragon X Elite işlemciler için hayal kırıklığı yaratan bir performans iddiası ortaya atıldı

Dün çok ses getiren Snapdragon X Elite işlemciler için hayal kırıklığı yaratan bir performans iddiası ortaya atıldı.

Semiaccurate tarafından paylaşılan, “Qualcomm Snapdragon X Elite işlemcilerin performans testlerinde hile yapıyor” başlıklı haber çok dikkat çekti ve birçok kişide büyük bir hayal kırıklığı yarattı. İddia edildiği kadarıyla Qualcomm’un Snapdragon X Elite için gösterdiği performans sonuçları gerçeği yansıtmıyor, firmanın elde ettiği sonuçlara üçüncü parti bilgisayar üreticileri kesinlikle ulaşamıyor. Şirketler bu konuda elbette Qualcomm’a farklı bildirimlerde bulunmuş, Qualcomm’un mühendisleri ise oluşan farkı Windows’un ARM işlemciler odağındaki zayıf optimizasyonuna ve test dizüstülerinin iyi seviyede soğutulmamasına bağlamış. Şirketler ikinci kısmı kabul ederek daha güçlü soğutma çözümleri geliştirmiş ancak buna rağmen sonuçları beklenen ya da gösterilen oranda iyileştirememiş. Hatta bir kaynak anonim olarak Snapdragon X Elite’in performansını Intel’in düşük güç gereksinimli giriş seviyesi Celeron çipleriyle karşılaştırmış. “Qualcomm’un gösterdiği performans sonuçlarına en büyük bilgisayar üreticileri dahi ulaşamıyor” diyen site, Qualcomm’u direkt olarak hedef alıyor ve bu genelde sağlam kanıtlar elde edilmeden yapılmıyor. Henüz çıkmayan Snapdragon X Elite işlemciler, umarız gerçek dizüstü bilgisayar modellerinde beklendiği gibi yüksek bir performans ortaya koyar ve yüksek performansı yüksek kullanım süreleriyle bir araya getirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer kaçırdıysanız Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan ARM mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılacak. Dün detaylı duyurusu yapılan ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor. 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor. Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Snapdragon X serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers