reklamı kapat

POPÜLER

Sniper Elite V2 incelemesi


PUSU KURMAK
Şimdi gelelim oyunun asıl bombası olan keskin nişancı tüfeklerinin kullanımına. Oyunda asıl yapmanız gereken şey öncelikle bir keskin nişancı tüfeğinin nasıl kullanılması gerektiğini kavramak. Zira elinizde Modern Warfare’de olduğu gibi son teknoloji ürünü tüfekler bulunmuyor. Bunlar İkinci Dünya Savaşı silahları ve en iyileri Gewehr 43, Mosin Nagant 1891/30 ya da M1 Garand’ın dürbünlü versiyonları oluyor. Öncelikle birkaç şeyi göz önünde bulundurmanız gerek: Bulunduğunuz açı, rüzgar ve uzaklık. Bulunduğunuz açıdan düşmanın tüm devriye rotasını görebiliyor olmalısınız ki tam atışı yapacağınız sırada aranıza bir bariyer girmesin. Rüzgar kurşunun hızını ve rotasını değiştirebilen bir etmen, uzun mesafeli atışlarda mutlaka hesaba katmanız gerekiyor; uzaklıksa en önemli metriğiniz durumunda çünkü mermi eğim kazanabiliyor. Düzgün bir atış yapabilmek için tüm bunları hesaba kattıktan sonra kahramanımız Karl’ın nefesini tutmasını sağlamalı (ki eli titremesin) ve atışınızı çıkarmalısınız. Tüm bunlar oyunun en başındaki eğitim bölümünde anlatıldığından pratik kazanmanız kolaylaşıyor.

KESKİN NİŞANCI KISKACI
Sniper Elite V2’nin bir de çok oyunculu modu bulunuyor. Tek kişilik senaryo modunu baştan sonra bir arkadaşınızla birlikte omuz omza oynayabiliyorsunuz. Tüm bu gerilimi iki kişi yaşamak ve iki keskin nişancı olarak düşmanları kıskaca almanın keyfine diyecek yok. Çok oyunculu seçeneklerin içinde dalga dalga gelen düşmanlara karşı hayatta kalmaya çalıştığınız ve bir de “capture the flag” benzeri uçak parçalarını toplamaya çalıştığınız seçenekler bulunuyor. Bu seçenekleri de bir arkadaşınızla yan yana oynamak inanılmaz keyifli. Fakat tüm bunların ötesinde bir seçenek var ki hem ilk defa böylesi bir içerikle karşılaştık, hem de müthiş keyif aldık. Overwatch adlı bu modda bir kişi yüksek bir pozisyondan nişancı olarak oynuyor fakat diğer oyuncu aşağıda nişancı için hedef seçip görevleri yerine getiriyor. Son derece heyecanlı ve gergin bir seçenek olmuş bu, mutlaka ama mutlaka denemenizi öneriyoruz.

NEFESİNİZİ TUTUN
Sniper Elite V2, öyle süper kaliteli ve gösterişli bir oyun değil fakat eli yüzü düzgün ve arkasında bir emek var. Özellikle silahların balistik gerçekçiliği çok başarılı. Sinematik anlatım konusunda da oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. (Hele düzgün bir atış çıkardığınızda kameranın kurşunu takip edip düşmanın neresine saplandığını gösteren bir açı var ki bayılacaksınız.) Genel anlamda yapay zeka çok başarılı değil ancak daha çok zorlanmak isterseniz oyunu en zor moda alabilirsiniz. Oyunun en büyük artısı piyasada benzer bir yapımın bulunmayışı. Sniper Elite V2, bizim keyifle oynadığımız bir oyun oldu. Umarız sizler de beğenirsiniz.