reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Son anlaşmanın etkisi; Tesla marka değerinde 1 trilyon doları geride bıraktı

Kiralama devi Hertz ile imzaladığı anlaşma sonrası hisseleri artışa geçen Tesla, marka değeri bazında Apple, Amazon ve Microsoft gibi isimlerinde yer aldığı trilyoner sınıfına yükseldi.

Tesla ve Elon Musk muhteşem bir üçüncü çeyrek dönemini geride bırakmaya hazırlanıyor. Küresel çapta yaşanan çip krizi sebebiyle hemen her üreticinin üretim ve geliş kalemlerini geriye çekmek zorunda kaldığı günümüz dinamiklerinde, Amerikalı üretici rekor oranda karlılığın yakalandığı 2021 üçüncü çeyreğini geride bırakıyor. Model S ve Model X sonrasında aileye erişilebilir nitelikler çerçevesinde eklenen Model 3’ün yaptığı etkiyle muhteşem bir başarı yakalayan Tesla, saatler önce dünyanın en büyük kiralama şirketlerinden birisi olan Hertz ile tarihin en büyük tekli satış anlaşmasına imza atmıştı. Bu anlaşmanın detaylarının ortaya çıkmasıyla birlikte marka değeri zirve yapan Tesla, 1 trilyon dolarlık barajı geride bıraktı.

Tesla Model 3

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla, Amerikan otomotiv tarihine geçti

Halka açık bir şirket olmasının üzerinden geçen sadece 11 yıllık zaman diliminin ardından böyle bir piyasa değerine ulaşan Tesla, bu sayede Amerikan otomotiv tarihine geçiyor. Geçtiğimiz süreçte dünyanın en eski otomobil üreticilerinden birisi olan Ford’u geride bırakarak gelecekle ilgili o dönemden ciddi mesajlar veren Tesla’nın bu ani çıkışındaki en büyük etkide Hertz’in Model 3 siparişi de büyük rol oynuyor. İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu bir çok pazarda hizmet veren Hertz, küresel çaptaki filosunun yüzde 20’sini elektrikli otomobillerden oluşturma strateji kapsamında Tesla’dan tek seferde 100 bin Model 3’ü içerisine alan bir anlaşma imzaladı. Kaynaklara göre bu anlaşmanın değeri 4,2 milyar doları buluyor. Model 3 bu gelişmelere paralel olarak Avrupa pazarında da yavaş yavaş öne çıkmaya başlıyor. Jato Dynamics tarafından paylaşılan son veriler, Model 3’ün tarihte ilk kez içten yanmalı modelleri de geride bırakarak Avrupa’nın en çok satan otomobili olduğuna işaret ediyor.

İlgili video

Renault Megane E-Tech