reklamı kapat

POPÜLER

Songza’nın peşine düşen Google, kendine bir Beats mi arıyor?

Apple Beats‘i satın alma işlemlerini tamamlamakla meşgulken Google da kendi Beats’inin peşine düştü. Çok bilinmeyen bir müzik servisi olan Songza‘yı 15 milyon dolara almayı planladığı öğrenilen firma bu hamlesiyle neyin peşinde olabilir?

Daha önce Spotify’ı alacağına ilişkin söylentiler dolaşan Google’ın gözünü Songza’ya çevirmiş olması ekonomik açıdan çok da şaşırtıcı değil aslında. Sonuçta dünyanın en büyük firmalarından biri de olsa Google, Spotify kadar popüler bir müzik servisi için milyarlarca dolar ödemek yerine Songza’ya 15 milyon dolar vermeyi tercih edebilir. Burada önemli olan nokta Google’ın satın aldığı bu servisi nasıl bir amaçla kullanacağı. Google kendi geliştirdiği hizmetler konusunda genellikle bir hayli başarılıyken satın aldığı firmalar konusunda aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Örneğin Picasa da zamanında Flickr’la başa baş giden bir fotoğraf hizmetiydi, ancak Google hamle üstüne hamle yaparak Picasa’yı kendi elleriyle öldürdü. Belki de geçmişten ders çıkaran firma, parasını denize atmaktansa ekonomik olan seçeneği tercih edip hizmeti sonradan büyütmeyi deneyecektir.

Yaklaşım 5,5 milyon aktif kullanıcısı olan Songza ücretsiz ancak reklam alan bir uygulama. Bu müzik hizmetinde kullanıcılar tıpkı Spotify’da olduğu gibi günün saati, tarih, ruh hali veya aktivite doğrultusunda çalma listesi oluşturabiliyor.

Apple’ın 3 milyar dolarlık hamlesinin yanında pek ufak kalan 15 milyon dolarlık teklifin Songza’yı tatmin edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak şu an cevap bekleyen en önemli soru Google’ın Songza’yı neden satın almak istediği.

YORUMLAR