reklamı kapat

POPÜLER

Sono Sion

Sono Sion; güneş panelli elektrikli seri üretim özellikleriyle karşımızda

5 yılı aşan çalışmanın ardından seri üretime hazır hale gelen Sono Sion, güneş panelleri sayesinde standart elektriklilerden daha verimli olma iddiasında.

Almanya merkezli olarak elektrikli otomobil gelişiminin ilk dönemleriyle birlikte adını duyurmaya başlayan Sono Motors, beş yıllık maceranın ardından ilk seri üretim modeline artık hazır. Sion modeli için uzun süren geliştirme ve üretim çalışmalarını tamamladığını duyuran girişim, aracın son kullanıcıya ulaşacak versiyonunu saatler önce resmi olarak tanıttı. Standart olarak getirdiği güneş panelleri sayesinde günümüz rekabetinden ayrışma potansiyeli barındıran Sono Sion, teknik anlamda oldukça verimli bir model olarak öne çıkıyor. Markadan paylaşılan verilere göre, araç haftalık kullanımda 112 kilometreye kadar menzil kazancını güneş panellerin karşılayabilecek altyapıya sahip.

Sono Sion için nihai teknik veriler

Sion’un seri üretim bazındaki teknik niteliklerine baktığımızda güneş panellerinin de getirisiyle birlikte gözümüz ilk olarak menzil ve batarya tarafına kaçıyor. Standart olarak 54 kWh kapasiteli bir bataryanın konumlandırıldığı model, bu paket üzerinden 305 kilometreye kadar menzil kat edebilecek niteliklerde. 75 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin de sunulduğu Sion, markaya göre güneş panellerinin etkisiyle normal bir elektrikli otomobile göre şehir içi kullanım odağında dörtte bir oranda daha az şarj ihtiyacı doğuracak. Motor tarafında ise şimdilik tek bir ünite üzerinden şekillenme söz konusu. 163 PS güç ve 270 Nm tork üreten bu motor, kullanıcıların beklentisini fazlasıyla karşılayabilecek seviyede. İlk prototip versiyonlarına göre gerek dışarıda gerek içerisinde önemli güncellemelerin yapıldığı Sion, kokpitte çok daha geniş bir yaşam alanı sunabilecek noktaya getirilmiş durumda. 25.126 euroluk fiyatla Almanya’da ön sipariş süreci başlatılan modelin üretimi ise Finlandiya’da gerçekleştirilecek. Sono Motors’un şimdiden 19.000 adedi aşan sipariş alındığı bilgisini paylaşması da aracın geleceğiyle ilgili beklentileri artırıyor.