reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil

1.600 km menzil sunan güneş panelli elektrikli otomobil: Sol [Video]

Elektrikli otomobil pazarının çok uzun zamandır gündemde olan özel firmalarından Aptera, bu sefer Sol ile karşımıza da yer alıyor.

Aptera Motors imzasını taşıyan elektrikli otomobil Aptera, geçtiğimiz aylarda gösterilen prototipi ile çok ses getirmişti.

İşte bu aracın üzerine kurulan ve Aptera Motors’un ikinci güneş enerjili elektrikli otomobili olan Sol, görebileceğiniz gibi üç tekerlekli yapıda.

Bu açıdan biraz fütüristik bir tarzı bulunan araç, iki kişilik tasarlanmış ancak arkasında geniş sayılacak bir bagaj bölümüyle geliyor.

Modelin teknik detayları şimdilik çok fazla detaylandırılmış değil. Ancak 400 km menzil sunan giriş seviyesi versiyon 26 bin dolardan satışa açılıyor. Bu sürüm 2021’in sonunda yollara çıkıyor.

1.600 km menzil sunan en üstteki versiyon ise 45 bin dolar olacak açıklaması yapılıyor. Bu yüksek menzil değeri için istenen rakam gerçekten çok iyi görünüyor.

İçerisinde oldukça minimalist bir kokpit yer alan elektrikli otomobil , düşük sürtünmeye özel uçakları andıran bir tasarıma sahip ve yine entegre güneç panelleri ile sürekli olarak pillerini doldurabiliyor.

elektrikli otomobil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aptera elektrikli otomobil modeli de benzer teknik değerlere sahipti

Üç teker üstünde giden Aptera, en üstte inanılmaz şekilde tam 1.600 km menzil sunuyordu. Ancak isteyenler otomobili 643 km ve 956 km menzil getiren pil seçenekleriyle de tercih edebiliyor.

İstenirse 100 kW önde çekiş, istenirse de 150 kW dört tekerden çekiş olarak alınabilen model, opsiyonel olarak tavana entegre güneş panelleriyle de donatılabiliyor. Bu panellerin güneş durumuna bağlı olarak günde 16 ila 40 km arasında menzil getirdiği aktarılıyor.