reklamı kapat

POPÜLER

Sony
Sony

A Mexican grey wolf at the Ladder Ranch in Caballo, New Mexico is placed inside a capture box and muzzled in order to reduce visual stimulation and make it safer to handle for USFWS biologists Brady McGee, Melissa Kretzian and Margaret Dwyer from the Mexican Grey Wolf Recovery Program. Once inside the box, the biologists will apply radio collars, check the wolf’s health and administer vaccines, deworming treatment and fluids before the animal is relocated to the wild in Mexico. The Mexican gray wolf species is native to the Gila Wilderness region, and almost went extinct until the Mexican Grey Wolf Recovery Program began re-introducing the species into the wild in 1992. Since then the Gila’s Mexican Grey Wolf population has been slowly growing, with wolves and pups frequently transported between various habitats and breeding facilities in the United States and Mexico to ensure genetic diversity.

Sony

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024’ün kazananları açıklandı

Dünya Fotoğrafçılık Organizasyonu tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024’ün genel kazananları açıklandı.  Ödül kazanan, finalist ve kısa listeye kalan eserler, 19 Nisan’dan itibaren Londra’daki Somerset House’da Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024 sergisinde görücüye çıktı.

Prestijli Yılın Fotoğrafçısı unvanı, Spiralkampagnen serisiyle Juliette Pavy’ye verildi: ‘Grönlandlı Kadınların Zorla Doğum Kontrolü ve İstemeden Kısırlaştırılması.’ Pavy, 25.000 ABD doları nakit para ödülü, bir dizi Sony dijital görüntüleme ekipmanı ve Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2025 sergisinde yeni bir çalışma sunma fırsatı kazandı.

Pavy, ödül töreninde her kategoride 2. ve 3. olan finalistlerle birlikte açıklanan 10 Profesyonel yarışma kategorisi kazananı arasından seçildi. Değişen iklimimizi ve doğal dünyayla ilişkimizi yansıtan güncel öykülerden, birey ve toplulukların samimi tasvirlerine kadar, bu yılın Profesyonel yarışma kazananları ve finalistleri, dünyanın dört bir yanından olağanüstü bir fotoğrafçılık çeşitliliğini temsil etti.

Törende ayrıca, bu yılın Fotoğrafçılığa Üstün Katkı ödülünün sahibi olan ve kendine özgü siyah-beyaz çalışmalarıyla kariyerinin son elli yılında hayal gücünün sınırlarını zorlayan uluslararası üne sahip fotoğrafçı Sebastião Salgado da ödül kazandı. Salgado, fotoğrafçılığın görsel dünyasına yaptığı silinmez katkılardan dolayı ödüllendirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony yılın fotoğrafçısı: Juliette Pavy

Spiralkampagnen: Juliette Pavy (Fransa) tarafından hazırlanan Zorla Doğum Kontrolü ve Grönlandlı kadınların istemeden kısırlaştırılması, 1960’lar ve 1970’lerde Grönland’da Danimarkalı yetkililer tarafından uygulanan istemsiz doğum kontrolü kampanyasının ciddi ve kalıcı etkilerini araştıran bir belgesel projesidir. Bu proje, bazıları 12 yaşından küçük olan binlerce İnuit kadına rızaları olmadan rahim içi araçların yerleştirildiği spiralkampagnen uygulamasını konu alıyor. Proje, Danimarka hükümeti tarafından devam eden soruşturma da dahil olmak üzere, uygulamanın kökenlerini günümüze kadar izliyor.

İlginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER