reklamı kapat

POPÜLER

sony

“Sony en iyi kamera sensörlerini kendine saklıyor”

Kendi fotoğraf makinelerini de satan Sony kamera sensörü denildiğinde akla ilk gelenler arasında yer alıyor. Bu sebeple fotoğraf makinesi pazarının ağır toplarına kamera sensörü üretiyor. Ancak görünen o ki Sony ürettiği en iyi sensörleri kendine saklamayı tercih ediyor.

Imaging Resource geçtiğimiz günlerde Sony’nin fotoğraf departmanından Kenji Tanaka ile bir röportaj gerçekleştirdi. Tanaka daha sonra kaldırılan bu röportaj sırasında ürettikleri en iyi tasarımları yine kendilerinin hak ettiğini dile getirdi. Fotoğraf alanında sensör üretiminin çok önemli olduğunu, bu alana oldukça fazla yatırım yaptıklarını ve bu sebeple en iyi ürünleri kendi cihazlarında kullanmayı tercih ettiklerini dile getirdi. Elbette bu şimdiye kadar bilinen ya da en azından dile getirilen bir durum değildi. Üretilen fotoğraf sensörlerinin Sony cihazlarda kullanıldığı, aradan geçen bir senenin ardından diğer firmalar tarafından da satın alınabildiği düşünülüyordu. Fakat Tanaka’nın açıklamaları en başarılı kamera sensörlerinin Sony’ye özel olduğu izlenimini yaratıyor.

Sony her ne kadar başarılı kamera sensörleri üretip, piyasaya sürse de fotoğraf makinesi noktasında arzu ettiği kadar öne çıkamıyor. Firma aradaki bu açığı kapatmak adına ürettikleri en iyi sensörleri kendilerine saklama kararı almış gibi görünüyor. DxOMark’ta test edilen fotoğraf makinelerine baktığımızda da en başarılı sonuçların Sony kamera sensörüne sahip cihazlarla elde edildiğini görüyoruz.