reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia 1 kamera

Fotoğraf tarafının lideri Sony’nin kendi telefonları neden kamera konusunda iyi değil?

Sony, fotoğraf makinesi sektörünün en iyi isimleri arasında başı çekiyor. Ancak firma bu taraftaki başarısını mobilde sürdüremiyor. Peki bunun arkasında tam olarak ne bulunuyor?

Sony üretimi sensörler piyasanın en iyi görüntü kalitesini sunuyor. Bu yüzden Fujifilm ve Nikon gibi fotoğraf makinesi firmaları genelde Sony imzalı sensörler kullanıyor. Piyasada satılan birçok kamera konusunda iddialı akıllı telefonda da Sony imzalı sensörler yer alıyor. Ancak firmanın kendi akıllı telefonları uzun yıllardır kamera konusunda öne çıkamıyor. Bu konuda kendi sensörlerini verdiği Xiaomi’nin dahi gerisinde kalan firma, herkesi çok şaşırtıyor. Bunun arkasında ise görünüşe bakılırsa şirketin yönetimsel yapısı yer alıyor. Konu hakkında samimi bir röportaj veren şirketin önemli isimlerinden Adam Marsh, işlerin tam da dışarıdan göründüğü gibi olmadığını belirtiyor. Marsh, “tek bir şirket olsak bile bazen Alpha departmanı (Fotoğraf makinesi / kamera bölümü) telefon departmanına belirli şeyleri vermek istemiyor” tarzında ilginç bir açıklamada bulunuyor.

Açıkça görüldüğü üzere şirket içerisindeki departmanlar belirli kilit konularda birbirinden bilgi / tecrübe saklıyor. Arada bir bariyer olduğunu belirten Marsh, yönetimsel olarak yapılan son değişiklikler ile artık bu bariyerin ortadan kalktığını söylüyor. Bundan aşağıda detaylandırdığımız Xperia 1 dahil yeni nesil tüm telefonların daha iyi kamera ile geleceği anlaşılıyor. Sony Mobile’ın başına geçen eski Alpha yöneticisi Kimio Maki sayesinde oluşan bu dönüşüm, Sony akıllı telefon fanları için gerçekten güzel görünüyor. Artık gerçek kamera bölümünün mobili ciddiye aldığını da belirten Adam Marsh, gelecek için umutlandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın en yeni üstü düzey modeli Sony Xperia 1

Xperia 1, CinemaWide adı verilen 6,5 inç 4K HDR OLED 10-bit ekran üzerine kuruluyor. 21:9 en boy oranı nedeniyle çok uzun olan telefon, güzel şekilde 4K HDR videolar çekebiliyor. Gücünü 7 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon 855 işlemciden ve 6 GB RAM‘den alan telefon, 64 GB / 128 GB dahili depolama ile geliyor ve microSD yuvası taşıyor. Gövdesine göre ufak sayılacak 3.300 mAh pili bulunan model, bağlantı tarafında USB-C kullanıyor. Modelin arkasında her biri optik görüntü sabitleme ve 12 megapiksel çözünürlüğe sahip üçlü kamera bizleri karşılıyor. Burada normal, geniş açı ve telefoto temelli üçlü yapı kullanılıyor. Ana kamera 1/2.6 inç sensöre ve F1.6 lense sahip. RAW çekim desteği veren telefonun önünde ise 8 megapiksel kamera bulunuyor. Henüz DxOMark sonucu ortaya çıkmayan Xperia 1, söylendiği kadarıyla mevcut kamera sistemiyle tek bir 48 megapiksel kamera sisteminden daha yüksek kalite sunuyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy S10 ailesi