reklamı kapat

POPÜLER

sony

Sony’den profesyonellere özel 4K video kamera: FS5 II [Video]

Sony, profesyonel kullanıcılara yönelik geliştirdiği video kameralarına bir yenisini daha ekledi. Las Vegas’ta gerçekleşen NAB 2018’de ortaya çıkan video kamerası Sony FS5 II olarak adlandırılıyor.

Advertisement

RED’in ve Arri’nin video kameralarında olduğu gibi Sony’nin kamerası da RAW 4K (harici video kaydedicisiyle) desteğiyle geliyor. HDR desteği sayesinde kamera geniş bir renk aralığına ve doygunluğuna sahip. HDR özelliğiyle gelen parlak ve zengin renkler sayesinde kamera çok daha gerçekçi bir deneyim sunuyor. HDR özelliği bunun yanında gerçek siyah ve koyu renklerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Saniyede 60 kare 4K video desteği sunan kamera aynı zamanda saniyede 120 kare 4K ve saniyede 240 kare Full HD video kaydına destek veriyor. Atomos Ninja video kaydedicisine takılabilen kamera Apple’ın ProRes RAW ve ProRes video kayıt formatlarıyla uyumlu şekilde çalışıyor. Cilt tonlarını geliştiren bir özelliğin de yer aldığı FS5 II’nin Netflix’in birçok yapımında tercih edildiği belirtiliyor.

Sony video kamera ailesini yeni modellerle genişletiyor

Profesyonel video kameranın satış fiyatı henüz belli olmasa da yüksek fiyattan satışa sunulacağını söyleyebiliriz. Sony bununla birlikte ufak boyutta video kameralarını da tanıttı. PXW-Z280 modelinde 3,5 inçlik CMOS sensör yer alıyor. Kamera saniyede 60 kare  4:2:2 10-bit 4K video kaydedebiliyor.

Video