reklamı kapat

POPÜLER

Sony’den Xperia kullanıcılarını üzecek kulaklık girişi hamlesi

Son zamanlarda piyasaya sürülen pek çok akıllı telefon kulaklık girişine elveda diyor. Görünen o ki Sony Xperia‘nın yeni modelleri de bu akıma dahil olmaya hazırlanıyor. Bu kararın sadık Sony kullanıcılarını fazlasıyla üzeceğini tahmin ediyoruz.

Bildiğiniz gibi Sony’nin akıllı telefonlarından bahsettiğimizde aklımıza önce değişmeyen tasarım anlayışı geliyor. Dikdörtgen tasarıma ekranın altında ve üstünde yer alan geniş boşluklar eşlik ediyor. Telefonların kalınlığında da ciddi bir değişim yaşanmıyor. Üstelik Sony yakın zamanda bu anlayışı değiştirip güncel akıllı telefon akımlarını yakalayacak gibi görünmüyordu. Federal İletişim Kurulu‘nun (FCC) yayınladığı belgeler ise yakında şaşırtıcı gelişmelerin yaşanacağına işaret ediyor.

Çözüm ekstra kablolar

Bu belgelere baktığımızda Sony Xperia’nın yeni modelinde kulaklık girişine yer vermediğini görüyoruz. Aksine tüm bağlantılar USB Type-C girişi üzerinden sağlanıyor. Bu girişin birden çok amaç için kullanılabilmesi ise kutudan çıkan ekstra bir kabloyla mümkün olacak. Görseller cihaz şarj olurken müzik dinlemeyi sağlayan sistemi gözler önüne seriyor. Özetle Sony ufak ufak da olsa Apple ve Samsung’un yolundan ilerlemeye başlıyor gibi görünüyor. Fakat kullanıcıların beklediği değişiklikler kulaklık girişinden çok çerçevesiz ekran gibi yenilikleri kapsıyordu. Sadık Sony kullanıcıları kulaklık girişinin eksikliğinden pek memnun kalmayacak gibi görünüyor.