reklamı kapat

POPÜLER

“Şovun yıldızları”; yeni nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro tanıtıldı

Apple etkinliğinin yıldızları kesinlikle gerçekten yeni nesil MacBook Pro modelleri oldu. Teknoloji devi iki farklı model ile çok ses getirdi.

Advertisement

Apple, sonunda uzun zamandır tanıtılması beklenen yeni nesil MacBook Pro modelleriyle karşımızda bulunuyor. 14 inç ve 16 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutuna / sürüme sahip dizüstü bilgisayarlar, modern görünen bir tasarım taşıyorlar.

İnceltilen çerçeveleriyle ekran gövde oranları yüksek, buna ek olarak gövde kalınlıkları biraz fazla olan modeller, ön yüzlerinde bir logo taşımıyorlar ve çok sevilmeyen dokunmatik TouchBar birimine de sahip değiller.

Yeni modellerin en büyük sürprizleri ise kesinlik taşıdıkları iPhone benzeri ekran çentiği oldu. Bu ince çerçeveleri mümkün kılan çentiğe rağmen dizüstülere Face ID yüz tanıma sistemi koymayan Apple, çentikte sadece ekran için True Tone sensörüne ve yüksek görüntü kalitesine sahip 1080P kayıt yetenekli bir webcam’e yer veriyor. Bu çentik şimdiden büyük tartışmaların merkezinde bulunuyor.

Modellerin kalbinde iki farklı işlemci var. İlk işlemci M1 Pro adını taşıyor. Bu daha önce tanıtılan M1’in üstüne konumlandırılan işlemcide sekiz adet yüksek performanslı ve iki adet verimlilik odaklı olmak üzere 10 çekirdekli kurulum bizleri karşılıyor. Modelin 8 çekirdekli CPU’ya sahip bir alt sürümü de bulunuyor. M1’den işlemci özelinde yüzde 70 kadar daha güçlü olan M1 Pro, bünyesinde en üstte 16 GPU çekirdeği taşıyor ve 32 GB’e kadar RAM ile özelleştirilebiliyor.

Apple’dan gelen diğer işlemci ise M1 Max adına sahip. Bu sürüm 64 GB’e kadar RAM ile özelleştirilebiliyor ve elbette M1 Pro’dan daha yüksek performans getiriyor. Bu modelde yine sekiz adet yüksek performanslı ve iki adet verimlilik odaklı olmak üzere 10 çekirdekli kurulum bizleri karşılıyor. M1 Pro’ya oranla farkını en üstte 32 GPU çekirdeği ile koyan M1 Max işlemci, GPU özelinde M1’den dört kadar daha yüksek performans sunuyor.

Yüksek performansı rakiplerinden çok daha düşük enerji sarfiyatı ile sunan M1 Pro ve M1 Max işlemciler, pazarda çok büyük ses getirmiş durumda. M1 Pro’dan ve M1 Max’ten macOS özelindeki yeni altyapılar ile eni iyi şekilde yararlandıklarını aktaran Apple, MacBook’larda çift fan ile soğutma sağlıyor ancak bu fanlar her zaman çalışmıyor.

Her iki dizüstü bilgisayar da M1 Pro ya da M1 Max işlemciler ile tercih edilebiliyor. Burada seçim şansı kullanıcılara veriliyor. Burada örneğin daha fazla GPU çekirdeği ve RAM isteyenlerin M1 Max’e yönelmesi gerekiyor. 7.4 GB/s okuma hızı sunan tam 8 TB’a kadar SSD’ler ile donatılan modeller, dizüstü performans sınırlarını altüst etmiş durumdalar.

Modellerin pil ömürleri de oldukça iyi seviyede. 14 inç model 17 saat, 16 inç model tam 21 saat video oynatma getiriyor. Modellerin pilleri MagSafe üzerinden sadece 30 dakikada yüzde 50 oranında doldurulabiliyor.

Yeni MacBook Pro modellerinin ekranları da dikkat oldukça çeken yanları arasında. Her iki modelde de 12,9 inç iPad Pro gibi Mini-LED ekran yer alıyor. Mini-LED ekranlarda arka aydınlatma için çok yüksek sayıda LED ışık görev yapıyor ve böylece çok yüksek parlaklık (Maksimum 1.600 nit) ile yüksek kontrast (1-milyon:1) değerleri elde edilebiliyor. Modellerdeki ekran ayrıca 120 Hz yenileme hızına çıkış yapıyor ve burada kurulan altyapı direkt olarak dinamik çalışıyor. Yani ekran sadece ihtiyaç durumlarında 120 Hz’e çıkıyor.

Yeni MacBook Pro’ların en çok sevindiren yanları arasında artan giriş-çıkış portları bulunuyor. Bu konuda kullanıcıların şikayetlerine sonunda kulak veren Apple, ürünlerin sol tarafına güç için MagSafe 3, iki adet USB-C ve kulaklık girişi, ürünlerin sağ tarafına ise tam boyutlu HDMI, USB-C ve SD Kart okuyucu koymuş durumda. Bu sayede yeni modellerin harici bağlantı aparatı (Dongle) ihtiyacı inanılmaz oranda azalıyor.

Bünyelerindeki mikrofon ve ses sistemleri çok daha iyi hale getirilen uzamsal ses destekli yeni Apple MacBook Pro modelleri, aktarıldığı kadarıyla yüzde 80 daha yüksek bass getiriyor ve bu gerçekten inanılmaz görünüyor. Bunu diyoruz çünkü eski modeller bile bu konuda çok iyi seviyede yer alıyor.

Yeni MacBook Pro modelleri elbette Türkiye’de de satılacak

Yurt dışı yanında Türkiye’de de çok bekleyeni bulunan profesyonellere odaklanan dizüstülerin açıklanan yurt dışı başlangıç fiyatı 14 inç model için 1.999 dolar, büyük 16 inç model içinse 2.499 dolar seviyesinde yer alıyor. Modeller için gümüş ve uzay grisi olmak üzere iki farklı renk sunuluyor.

Ürünlerin Türkiye fiyatları 14 inç için 23.499 TL’den, 16 inç içinse 28.999 TL‘den başlıyor. Bunlar 14 ve 16 çekirdekli GPU’ya sahip M1 Pro işlemcili fiyatlar. 14 inç model 24 çekirdekli M1 Max işlemci ile alınırsa başlangıç 33.399 TL‘ye çıkıyor.

16 inç ise 32 GPU çekirdekli M1 Max ile 39.999 TL başlangıç fiyatına sahip. Modeller şimdi alırsanız Türkiye’den kasım ortasında teslim ediliyor. 16 inç model en üst seviye özellikler ile Türkiye’de 68.599 TL‘ye kadar çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Dünyanın en iyi profesyonel dizüstü bilgisayarını geliştirmek için yola çıktık. Bugün, olağanüstü performansı, rakipsiz pil ömrünü ve çığır açan özellikleri bir araya getirerek oyunun kurallarını değiştiren, M1 Pro ve M1 Max çipe sahip yepyeni MacBook Pro’yu tanıtmaktan büyük heyecan duyuyoruz.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yepyeni MacBook Pro nefes kesici XDR ekrana, aralarında MagSafe 3’ün de yer aldığı daha fazla bağlantı noktasına, gelişmiş 1080p kameraya, heyecan verici altı hoparlörlü ses sistemine ve hepsini bir araya getiren büyüleyici bir tasarıma sahip. Eşi benzeri olmayan yeni MacBook Pro bugüne kadar geliştirdiğimiz en iyi profesyonel dizüstü bilgisayar modeli.”