reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

SpaceX Starlink, uzaydan interneti uçaklara da getirecek

SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için başarılı kalkışlara devam ederken, servis için önemli bir detay daha var.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan bu kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.620‘ye kadar ulaşmış durumda.

Geçtiğimiz aylarda hatırlarsınız Elon Musk bir açıklama yapmış ve Starlink’in sadece evler ya da iş yerleri için olmadığını da duyurmuştu.

Elon Musk süreçten terminalin boyutu nedeniyle Tesla araçları çıkarıyor ancak Starlink’in uzaydan interneti uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlara getireceğini açıklıyor.

İşte bu konuda firma gerçekten ciddi görünüyor. Yapılan resmi açıklamalara göre SpaceX Starlink sisteminin uçaklara getirilmesi için birden fazla havayolu firması ile görüşmeler yapılıyor.

Burada uzaydan internetin uçak içerisinde WiFi olarak sunulması hedefleniyor ve bu da elbette yolcular için güzel görünüyor. Bunun için uçaklara özel Starlink antenlerinin takılması gerekiyor.

Bunun için çalışmalar sürüyor ve sürecin çok yakında gerçek anlamda kullanıma çıkacağı aktarılıyor. Uçak içi uzaydan internetin maliyeti ise şimdilik tam olarak bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi için mevcut rakamlar nasıl?

Servis şu an birçok yerde beta olarak kullanılabiliyor. Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı aktarılıyor.

Yine söylendiği kadarıyla servis şu an 31 ms altında gecikme ile görev yapıyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıdaki anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı