reklamı kapat

POPÜLER

Star Wars: The Last Jedi fragmanı 1984’ten kalma Apple bilgisayarla yeniden hazırlandı [Video]

Star Wars’un 40’ıncı yılını büyük bir coşkuyla kutladığımız dönemde nostaljiyi farklı bir seviyede yaşamaya hazır olun. Endonezyalı tasarımcı Wahyu Ichwandardi, The Last Jedi filminin fragmanını 1984’ten kalma Apple bilgisayarla hazırladı. Çünkü neden olmasın?

Apple ürünlerine karşı tutkularıyla bilinen kullanıcılarla sık sık karşılaşıyoruz. Koleksiyonunda en nadide parçaları tutanlardan müze hayalleri kuranlara kadar uzanan listede eski Apple bilgisayarları kullananlar da bulunuyor. Onlardan biri olan Wahyu Ichwandardi 1984’ten kalma Apple IIc‘le Star Wars’un merakla beklediğimiz filmi The Last Jedi’ın fragmanını baştan yaratmış. Bir fragmandan ziyade retro oyun havasında olan çalışmayı tamamlaması üç hafta almış.

Üç hafta boyunca 48 disket (floppy disk) kullanan Ichwandardi nostaljiyi sonuna kadar yaşamış diyebiliriz. Her biri 140 KB dahili hafızaya sahip olan disketlerde 288 tane görsel saklanmış. Ortaya çıkan işin toplam boyutu ise 6 MB civarında. Görsellerin çizimini 1983 yapımı KoalaPad çizim tableti ve 1984’ten kalma çizim programı Dazzle Draw ile gerçekleştirdiğini de ekleyelim. Dazzle Draw görsel üstünde biden fazla katmanda çalışmaya izin vermediği için ana videodan asetat kağıdına referanslar çizmek zorunda kalan Ichwandardi hem yapım aşamasını hem de fragmanın son halini Twitter hesabı üzerinden paylaşmış. Haberin devamında her iki videoya da ulaşabilirsiniz.