reklamı kapat

POPÜLER

steve jobs

Steve Jobs’un efsane portresinin arkasındaki bilinmeyen hikaye [Video]

Steve Jobs‘un efsaneleşen fotoğrafının arkasındaki hikayeyi hiç merak ettiniz mi? Objektifin arkasındaki Albert Watson, fotoğrafın hikayesini anlatıyor.

Steve Jobs denildiğinde akıllarda canlanan, Jobs’un yuvarlak gözlükleri ve çenesinin altındaki eliyle ikonikleşen portre fotoğrafının mimarı, o günü anlatıyor. Profoto’nun hazırladığı videoda fotoğrafçı Albert Watson, fotoğrafın çekildiği güne küçük bir yolculuk yapıyor. Bir dergi için fotoğraf çekiminde yer alan Watson, Amerika’nın en güçlü isimlerini fotoğraflamak için işinin başına geçiyor. Listedeki isimlerden biri tahmin edileceği üzere Steve Jobs oluyor. Bir saat sürmesi planlanan çekimde Jobs’un randevusu ise saat 9:00’a ayarlanmış. Jobs’un randevu için bir dakika erken geldiğini belirten Watson, dakikliğine vurgu yapıyor.

“Steve Jobs fotoğrafçılardan nefret eder”

Jobs çekim alanına varmadan hemen önceyse Jobs’un basın ilişkileriyle ilgilenen bir kişi Watson’ı uyarmış. Jobs’un fotoğrafçılardan hiç hoşlanmadığı bilgisini alan Watson’sa Jobs’u rahat ettirebilmek adına ona “Size iyi bir haberim var, bu çekimi yarım saatte bitirebilirim” demiş. Watson o an Jobs’un erken Noel hediyesi almış gibi sevindiğini kaydediyor.

Çekime adeta bir pasaport çekimiymiş gibi yaklaşan Watson, beyaz arka planda çekimi gerçekleştirmeyi orada planlamış. Siyah beyaz tasarladığı fotoğraftaki detayları çok basit tutmaya da önem vermiş. Jobs’u fotoğraflamadan önce ona “Şimdi sizden bir masada sizinle aynı fikirde olmayan 4-5 insanla berabermişsiniz gibi düşünmenizi istiyorum. Masadakiler sizinle aynı fikirde değil ancak siz haklı olduğunuzu biliyorsunuz.” demiş. Jobs’un karşılığı ise “Bu benim her gün yaşadığım bir durum” olmuş. Nitekim hafif öne eğilmiş, eli çenesinde, gülümser gibi durduğu poz da bu şekilde ortaya çıkmış. Watson, Jobs’un Monalisa gülüşünü “Aslında gülümsemiyor, ‘Beni sorgulamayın’ diyordu” diye yorumluyor. Watson, 20 dakikada tamamlanan çekimin Jobs’un favori fotoğrafı olduğunu da eklemeyi ihmal etmiyor.

Albert Watson’ın anlatımıyla ünlü fotoğrafın hikayesini haberin devamından dinleyebilirsiniz.

VİDEO