reklamı kapat

POPÜLER

Symbol’ün üzerine ne kadar çıkıldı? Renault Taliant incelemesi

 - Güncelleme: 30 Mayıs 2021 15:33

BİR NOKTADA ANLAŞALIM

Taliant ile ilgili her şeyin öncesinde bilinmesini gereken ilk nokta Dacia ile olan bağlar. 2021 model yılıyla önemli atılım yapan ve Sandero Stepway ile test konuğumuz olan Dacia’nın, hemen hemen aynı dönem tanıttığı yeni Logan ile Taliant’ın doğrudan aynı otomobil olduğunu söyleyebiliriz. Logan’ın estetik operasyonla Renault’ya dönüştürülmesiyle birlikte bu otomobilin karşımıza çıktığına şahit oluyoruz. Bu vesileyle Taliant için “En Dacia Renault otomobili” demek çok da yanlış olmaz. Özellikle kokpit bölümünde hissettiğimiz bu ortak noktaların temel farkı dış tasarımda.


Otomobilin tasarımına inmeden önce yerini aldığı Symbol’e oranla genel farklarına da değinmek istiyoruz. Bu değerlendirmeye ilk olarak ebatlardan başlamak gerekiyor. Symbol; 2.635 milimetre aks mesafesi, 4.354 milimetre uzunluk, 1.517 milimetre yükseklik ve 1.733 milimetre genişlik değerlerine sahip bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Symbol’ün yerini alan Taliant ile birlikte kullanıcıları her açıdan ebatsal olarak daha ileride bir otomobil bekliyor. 2.649 milimetre aks mesafesi ve 4.396 uzunluk değerlerine sahip olan Taliant, bu sayede iç yaşam alanında Symbol’den hissedilir oranda daha ferah bir otomobil.


Bu ebatsal iyileştirmenin bagaj kullanım hacminde de 100 litrenin üzerinde bir ek alanı da beraberinde getirdiğini görüyoruz. 510 litrelik alan sunan Symbol’ün yerine gelen Taliant’ta bu değer 628 litre gibi çok cömert seviyede. Bu alanda segment lideri olan otomobilin çoğu C Sedan modelinden daha fazla bagaj hacmi sunması da altı çizilmesi gerekenler arasında. Touch donanımda standart olarak sunulan bagaj seperatörü de, farklı ebatlardaki yüklerin daha sağlam şekilde konumlandırılmasından sorumlu. Bagaj konusuyla ilgili belirtmemiz gereken son nokta ise koltukların yatırılma işlemi üzerine. Pazardaki diğer modellerden alıştığımız düğme kullanımının aksine arka koltukları yatırmak için emniyet kemeri bölümünde konumlandırılan ufak fitilleri çekmek gerekiyor.