reklamı kapat

POPÜLER

Tablet ve dizüstü bilgisayar deneyimi bir arada; Huawei MateBook E incelemesi

Huawei MateBook E

HUAWEI MATEBOOK E PERFORMANS

Daha önceden incelediğimiz MatePad Pro bir dizüstü bilgisayar deneyimi yaşatsa da tablet odaklı bir cihaz olarak karşımıza çıkmıştı. Huawei’nin yeni incelediğimiz MateBook E ise Windows 11 işletim sistemine ve Intel işlemcisine sahip olduğu için bu cihaza bir dizüstü bilgisayar demek daha doğru olacak. Cihaz pek tabii dizüstü bilgisayar olarak kullanılmadığında tablet olarak da kullanılabiliyor. Cihazın sunduğu performans kısmına bakarsak MateBook E, piyasada satılan hafif tasarımlı UltraBook bilgisayarlarla benzer bir performans sergiliyor. Hibrit cihaz oyun odaklı bir dizüstü bilgisayar olmasa da günlük hayatta oynana basit tarzdaki oyunları  çalıştırıyor. Biz bilgisayarda CS: GO ve The Sims 4 oyunlarını oynadık. Üst düzey ayarlarda oyunlar oynamayı seviyorsanız MateBook E bunun için uygun bir bilgisayar değil. MateBook E daha çok günlük hayatta kullanılan uygulamalarda hızlı performans sergiliyor.

MateBook E, popüler benchmark uygulamalarından Geekbench 5‘in tek çekirdek performansından 901, çok çekirdek performansından 4.402 puan aldı. Photoshop 2022 yüklediğimiz MateBook E bu konuda da beklentimizi karşılayacak bir performans sundu.

Arka planda Photoshop 2022, Word ve Spotify açık olarak kullandığımız bilgisayarda herhangi bir kasma durumuyla karşılaşmadık. Tabletin merak edilen noktalarından biri de pil ömrü. Tablette Windows 11 yüklü olduğu için pil ömrü performansı MatePad Pro kadar iddialı değil. Biz tabletin parlaklığını yüzde 80 seviyesinde kullandık ve günlük hayatta kullanılan uygulamalar kullandık. Böyle bir senaryoda tabletin pili yaklaşık 6 saatte bitti. Ekran parlaklığının kısılması durumunda bu süreyi artırmak mümkün olsa da MateBook E’nin pil ömrünün daha iyi olması gerektiğini düşünüyoruz. Tabletin kutu içeriğinden çıkan 66 watt şarjla tablet çok hızlı şarj edilebiliyor.

Tabletin kutu içeriğinden çıkmasa da tablet Huawei M-Pencil ile de uyumlu. Huawei’nin MatePad Pro 12.6 ile bize gönderdiği kalemi MateBook E’de test etme fırsatı bulduk. Özellikle çizim yapan biriyseniz Huawei M-Pencil’ı bu cihazda kesinlikle denemeniz gerekiyor. AutoDesk SketchBook uygulamasında çizimler gerçekleştirdiğimiz tablet bize gerçek bir kaleme yakın bir deneyim yaşattı.  Tablette Huawei Share Çoklu Ekran İş Birliği özelliği de bulunuyor. Bu özellik ile bu özelliği destekleyen Huawei akıllı telefonlar tablet üzerinden kontrol edilebiliyor. Dosyaları cihazlar arasında aktarmak, klavaye ve fare gibi çevre birimlerini paylaşmak bu özellik sayesinde basitleşiyor.