reklamı kapat

POPÜLER

Tahmin edilenden daha zekiler; “otomobil kullanan fareler” bilim dünyasının gündeminde [Video]

Amerika’da gerçekleştirilen deneylerde karşımıza çıkan “otomobil kullanan fareler”, kendileri için geliştirilen araçları kademeli olarak kontrol etmeyi öğrendi.

Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü paylaştığımız hayvanlar bazılarımız için çok daha fazla anlam ifade ediyor. Yeri geldiğinde yemeğimizi paylaştığımız bu canlılar bazen hayatlarımızın bir ortağına dönüşmekte. Evin ve sokağın da ötesinde trafikte bazen kafamızı çevirdiğimiz zaman yan camda bir kedi veya köpek gördüğümüz zamanlar yüzümüzde beliren tebessümü pek çok kez aklımızdan çıkaramıyoruz. Peki hayatımıza eşlik eden bu dostlarımızın, yer bulamadığımız için uzağa park etmek zorunda kaldığımız arabayı evin önüne çekebileceğini hayal etsek nasıl olurdu? Şüphesiz bu soruya “hayır” cevabını vermek zor olsa da henüz eğitim ve imkanların o noktaya kadar gelmediğini biliyoruz. Lakin bunun başlangıcı tahmin edilenden çok daha zeki olarak nitelendirilen fareler tarafından yapılıyor olabilir. Otomobil kullanan fareler olarak şu günlerde gündeme oturan araştırma, bu minik canavarların yeri geldiğinde “bir taksici kadar kıvrak” olabileceğini göstermeye başladı.

“Otomobil kullanan fareler” kendilerini daha rahat hissedebiliyor

Amerika’da yer alan Richmond Üniversitesi‘nde bilim insanları tarafından gerçekleştirilen deneyler, farelerin ödüllerine ulaşmak adına araç dahi kullanabileceğini kanıtlıyor. Beş adet dişi ve on bir adet erkek farenin kullanıldığı deneylere özel bir aracın tasarlanmış olması da dikkat çekici detaylar arasında. Özel tasarlanan ve Fare Sürüş Aracı olarak nitelendirebileceğimiz ROV adı verilen bu araçlar gücü elektrikten alıyor. Araç içerisinde tekerleklere yön vermek üzere bakır kablolar döşeyen ekip, kademeli olarak sürüş alanını büyüterek bu noktaya geldiğini söylüyor. Alanın farklı noktalarına yerleştirilen yemleri gören fareler, sağa veya sola doğru dönmek için ayrı şekilde konumlandırılan bakır kablolara basarak araca yön veriyor. Deneyle ilgili açıklamalarda bulunan Davranış Bilimi Profesörü Kelly Lambert; “Fareler özel olarak tasarlanan otomobili benzersiz bir şekilde yönlendirmeyi öğrendiler. Süreç içerisinde yön sorunu çözmek için direksiyon kısmıyla daha fazla ilgilendiklerini tespit ettik. Bu canlılarının çoğu insanın düşündüğünden daha akıllı olduğuna inanıyorum.” ifadelerine yer verdi. Deneyin açıklanan ilginç sonuçlarından birisi de, araç sürmeyi öğrenmenin fareler üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratıyor olması. Araştırmada, kemirgenler ve insanlarda benzer temeller üzerine kurulan beyin yapısının yansımaları kayıt altına alınacak. Bu da uzamda insan davranışları hakkında bazı davranışlar kuramların konuşulması anlamına gelecek.