reklamı kapat

POPÜLER

Tahta bebek Avakai çocuklar için yeni bir akıllı oyuncak alternatifi [Video]

Teknolojinin baskın olduğu bir dünyada çocukların oyun alışkanlıkları da giderek sanallaşıyor. Vai Kai ekibinden çocuklar için teknolojik dünyadan kopmadan eğlenip sosyalleşebilecekleri “mükemmel” oyuncak alternatifi geliyor.

İletişim dinamiklerinin değişmesiyle ebeveynlerin edişeleri hızla artmaya devam ediyor. Çocuklar arasında mobil cihaz kullanımı artarken, aileler için alternatif oyuncak önerileri de bu pazarda kendine geniş bir alan buluyor. Bunlardan biri de tahta oyuncak bebek Avakai.

Avakai, Rusya’nın geleneksel Matruşka bebekleri gibi açılıp kapanabilen, oldukça basit görünümlü tahta bir oyuncak bebek. Ancak oldukça akıllı özellikler olan Avakai, günümüz çocukları için sıradan olmamayı başarıyor. Oyun arkadaşı olarak gösterilen Avakai’nin akıllı özellikleri “süper güçler” olarak adlandırılıyor. Avakai’nin içindeki sensörler, mesafe, dokunma ve hareket, sesle tepki, ışık ve dokunma ile iletişim gibi özellikler sunuyor.

Bluetooth teknolojisiyle çalışan Avakai’ler, geleneksel tahta oyuncaklarla mobil cihazlar arasındaki köprüyü oluşturuyor. Ağırlıklı olarak 5-9 yaş arası çocuklar için geliştirilen oyuncak, başına hafifçe vurduğunuzda ikinci bir Avakai’ye sesle mesaj gönderiyor. Ruh haline göre daha etkili bir mesaj göndermek de mümkün. Avakai’nin başını okşayarak ruh halinizi en iyi şekilde açıklayan ışık rengini seçip, oyuncağı iki elinizle tutarak ikinci bir kullanıcıya “sarılabilirsiniz”.

Mesafeyi de ölçüp algılayabilen oyuncak, yakınlarda bir Avakai ya da bağlantılı bir mobil cihaz olduğunda da tepki veriyor. Böylece çocuklar saklambaç gibi oyunlar da oynayabiliyor. Bluetooth bağlantısı sayesinde 50 metreye kadar kısa mesafelerde rahatlıkla iletişim kuran Avakai, 50 metreden uzun mesafelerde ise ücretsiz mobil uygulaması sayesinde iletişim kurmaya devam ediyor. Böylelikle zaman mekan bağımsızlığı da elde edilmiş oluyor. Bir Kickstarter projesi olan Avakai’nin fiyatı ise 69 euro. Bu tahta oyuncakla ilgili detaylı bilgiye Kickstarter sayfasından ulaşabilirsiniz.

VİDEO