reklamı kapat

POPÜLER

Çocuklara kodlamayı sevdiren dahiyane tahta oyun kiti [Video]

3-7 yaş arası çocukların bilgisayarla geçirdiği süreyi artırmadan onlara kodlamayı sevdirmek isteyen ebeveynlere yeni bir alternatif olan tahta oyun kiti Cubetto ile çocuklar kodlamaya ilk adımı atıyor.

Okul öncesi çocuklar için hazırlanmış tahta oyuncaklardan ilham alan Cubetto, Primo Toys tarafından üretilmiş dahiyane bir oyuncak. Çocukların yaratıcılığını körükleyen, aynı zamanda da kodlamayı eğlenceli bir oyuna dönüştüren Cubetto, üç ana elementten oluşuyor: sağa sola hareket ettirebildiğiniz Cubetto, hareket komutlarını girdiğiniz pano ve komutları oluşturan bloklar. Yeşil, sarı, kırmızı ve mavi olan bloklar renklerine göre bir eyleme sahip. Yeşil blok düz gitmeyi sağlıyor, sarı 90 derece sola kırmızıysa 90 derece sağa döndürüyor. Maviler ise fonksiyon bloğu olarak işlev görüyor.

cubetto1
Kutu içeriğinden aynı zamanda Cubetto’yu ilerletebileceğiniz hazır bir harita da çıkıyor. Ancak iş yaratıcılıksa kendi haritanızı da yapmanız mümkün. Blokları panoya Cubetto’nun hareket etmesini istediğiniz şekilde diziyor ve sonrasında “çalıştır” butonuna basıyorsunuz ve Cubetto komutlara göre ilerliyor. Panonun içinde yer alan Arduino uyumlu devre komutları okuyor ve Cubetto’ya iletiyor. Kickstarter‘da bağış toplayan Cubetto’nun Kickstarter fiyatı ise 145 dolardan başlıyor.