reklamı kapat

POPÜLER

toyi

Çocuklara özel yaratıcı oyun kiti: Toyi [Video]

Çocukların etraflarındaki nesneleri oyuncağa dönüştürmelerini sağlayan yaratıcı oyun kiti Toyi, Kickstarter’da fon desteği topluyor. Toyi sayesinde bir su şişesi, altı kollu bir robota; eski kutular, tren vagonlarına; veya bir kozalak, sevimli bir yaratığa dönüşebiliyor.

Çocuklara yepyeni bir oyun deneyimi sunan Toyi, 5 Kasım – 2 Aralık 2018 tarihleri arasında Kickstarter üzerinde satışa sunuluyor. Toyi’nin İstanbul merkezli bir sosyal girişim olduğunu altını çizmekte yarar var. Elif Atmaca ve Ögeday Uçurum tarafından 2017 yılında kurulan Toyi, etkisini artırmak için 2018 yılında yine İstanbul merkezli disiplinlerötesi bir inovasyon platformu olan ATÖLYE ile ortaklık yaptı.

Çocukların hayal güçlerini tetikleyecek bir araç ortaya çıkarmak isteyen kitin tasarımcısı Elif Atmaca bu ihtiyacı şöyle ifade ediyor: “Özellikle dezavantajlı çocukların olduğu bölgelerde çocuklara istedikleri oyuncağı ulaştıramıyoruz, o zaman çocukların etraflarındaki her şeyi oyuncağa çevirmelerini sağlayacak bir şey yapalım.” Bu fikirden yola çıkarak hayata geçirilen Toyi; şehir yaşamı, okul başarısı baskısı, ebeveyn yönlendirmeleri ve oyuncak sektörünün kısıtları yüzünden yaratıcılıklarını kullanamayan tüm çocukların bu yaklaşımdan ve üründen faydalanabileceğini fark ederek geliştirildi. Toyi bugün cinsiyet, dil, coğrafi konum ve sosyoekonomik düzey fark etmeksizin her çocuğun oyuncağı olmayı hedefliyor.

Toyi ile her çocuk bir oyuncak tasarımcısı

Kit ile çocuklar ister kendi başlarına ister arkadaşlarıyla birlikte kendi oyuncaklarını tasarlıyor, etraflarındaki nesneleri diledikleri oyuncaklara çevirip yaratıcılıklarını geliştirebiliyor ve hayallerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu sayede hem fiziksel hem sosyal çevreleriyle ve kendi iç dünyalarıyla etkileşime giren gerçek kaşiflere dönüşüyor.

Yaratıcı oyun kitinin satış fiyatı ne olacak?

25 dolarlık oyun kitlerinden başlayan kampanya ürünlerine sadece kampanya süresince ulaşılabilecek. Dünyanın farklı bölgelerinde çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan operasyonel iş birlikleriyle kampanya süresince alınan her bir Toyi kiti karşılığında bir Toyi kitini dezavantajlı çocuklara ulaştırılacak. Dünyada farklı bölgelerde 1.000 çocuğa kit ulaştırmayı hedefleyen yaratıcı oyun kiti, tüm çocuklar için ulaşılabilir olmayı amaçlıyor.

Video