reklamı kapat

POPÜLER

Taslak sürecini iPad’e taşıyan uygulama: Adobe Comp CC [Video]

Tasarımların ilk aşamasında kağıt ve kalem önemli bir rol oynuyor. Tasarımcılar akıllarındaki tasarımları önce kağıda döküyor, daha sonrasında ise bilgisayarda daha da geliştiriyor. Bu başlangıç sürecini tamamen dijital ortama taşımak isteyen Adobe, yeni mobil uygulaması Comp CC ile birlikte tasarımcıların tabletleri üzerinden ilk çizimleri gerçekleştirmesini sağlıyor.

Comp CC, tasarımcıların bir fikrin taslağını oluşturabilmesi için en temel özellikleri bünyesinde barındırıyor. Birçok kaydırma hareketine sahip olan uygulamada çizilenler, düzgün objelere dönüştürülüyor. Örneğin çok da düzgün olmayan bir kare çizseniz dahi uygulama bu kareyi kusursuz hale getiriyor. Çizim modunda yapılan çizimlerin ardından düzenleme modunda istenen değişiklikler yapılıyor ve objelerin nerede yer alacağı belirleniyor. TypeKit ile bağlantılı olan uygulamada birçok farklı yazı tipi kullanılabiliyor.

Adobe yaptığı açıklamada bu uygulamanın Photoshop’a veya herhangi bir Adobe uygulamasına alternatif olmadığını, tamamen farklı bir yere sahip olduğunun altını çiziyor. Burada yapılan ilk çizimlerin devamının ise bilindik Adobe uygulamalarında yapılabileceği ifade ediliyor.

VİDEO