reklamı kapat

POPÜLER

Casagrande Laboratory
Casagrande Laboratory
Casagrande Laboratory
Casagrande Laboratory
Casagrande Laboratory
Casagrande Laboratory

Tek bir arabalık park alanına sığabilen sıra dışı ev

Dünya nüfusu gittikçe artıyor. Bu artış daha çok büyük şehirler etrafında toplandığı için de yaşam alanları gittikçe ufalıyor, yaşayacak ev bulmak zorlaşıyor. Buna çözüm ise tasarım firması Casagrande Laboratory‘den geliyor.

Helsinki merkezli Casagrande Laboratory, gelecekte yaşanacak sıkıntıları çözmek için daha ufak yaşam alanlarına ihtiyacımız olduğunu iyi biliyor. Bunun için hazırladığı üç katlı ev, tek bir park yerine sığabiliyor olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. İçerisinde normal bir insanın yaşamını sürdürmesi için gereken tüm ihtiyaçlar bulunan ev, üst bölümünde camdan bir kapalı teras bölümüne de sahip. Yerleştirilen güneş panelleriyle kendi elektriğini üretebilen kompakt yaşam alanı, betondan beş kat daha hafif olan çapraz lamine panel üzerine kuruluyor. Özellikle üst kısmı harika bir yaşam alanı sunabilen ev, akılcı mobilyalar eşliğinde oldukça kullanışlı hale getirilebiliyor. Yapım süreci hazır blokların üst üst yerleştirilmesiyle tamamlanan ev, yapılan yorumlara bakıldığında oldukça beğenilmiş görünüyor.

Sıkıştırılmış gelecek

Görüldüğü gibi ufak ancak fonksiyonel olan Tikku isimli ev, söylendiği kadarıyla 40 bin dolar maaliyete sahip. Uzun süredir geliştirilen bu ev tasarımını gerçek park yerlerine uygulamak isteyen şirket, dar alandan yüksek yaşam alanı çıkartmayı başarmış görünüyor. İstenmeyen sıkıştırılmış gelecek artık yanı başımızda bulunuyor. Bu hayata hazır mıyız?

VİDEO