reklamı kapat

POPÜLER

Atom fotoğraf

Tek bir atomun görüntülendiği inanılmaz fotoğraf

Geride bıraktığımız yıl içerisinde birçok inanılmaz fotoğraf çeşitli kurumlar tarafından seçildi ve ödüllendirildi. Ancak hiçbiri Oxford Üniversitesi’nden David Nadlinger tarafından çekilen kadar dikkat çekmedi. Karşınızda tek bir atomun görüntülendiği inanılmaz fotoğraf.

Atom biliyorsunuz bilinen evrendeki tüm maddenin kimyasal ve fiziksel niteliklerini taşıyan en küçük yapı taşı olarak geçiyor. İşte bunu standart fotoğraf makineleriyle yakalamayı başaran David Nadlinger, çekimiyle Bilim Fotoğraf Yarışması’nı kazanmayı başardı. İngiltere merkezli Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (EPSRC) tarafından verilen ödül, tek bir atomu gözler önüne seriyor. Aralarında 2 mm boşluk bulunan iki metal elektrot arasında görülenin bir pozitif yüklü stronsiyum atomu olduğu belirtiliyor. Bu atom çevredeki metal elektrotlardan kaynaklanan elektrik alanlarıyla neredeyse hareketsiz şekilde tutulabiliyor. Doğru seviyede mavi-mor renkli bir lazer ile aydınlatılan bu atom, ışık parçacıklarını emiyor ve tekrar yayarak fotoğraf makinesinde görünür hale geliyor. Bu da görsel olarak harika olmasa da bilimsel anlamda harika bir çalışma olarak görünüyor.

Atom fotoğrafı

Fotoğraf ile atomu görüntülemek!

Fotoğrafın 7 Ağustos 2017 tarihinde Canon 5D Mark II DSLR fotoğraf makinesi ile çekildiği belirtiliyor. Lens olarak Canon EF 50mm f/1.8 kullanılmış ve bu lensin büyütme miktarı uzatma tüpüyle artırılmış. Aydınlatma içinse iki adet flaş ve ışığın rengini değiştiren flaş önü jel aparat tercih edilmiş.

İlginizi çekebilir