reklamı kapat

POPÜLER

Telif ihlali iddiasıyla karşılaşan Wikimedia: Fotoğrafı maymun çekti!

Selfie, günümüzün en popüler akımları arasında yer alıyor. Hepimizin bildiği gibi kendi fotoğrafını çeken kimselerin fotoğrafları artık selfie olarak adlandırılıyor. Peki fotoğrafı çeken insan değil de bir maymunsa? Çok tuhaf bir hikayeye hazır olun!

David Slater adlı İngiliz doğa fotoğrafçısı, 2011 yılında Endonezya’da çalışırken fotoğraf makinesini birkaç dakikalığına maymunların arasında bırakmış ve sonrasında ise yukarıda görülen çarpıcı fotoğraf ortaya çıkmıştı. Büyük bir tesadüf eseri ortaya çıkan fotoğraf, o dönemde gündeme gelmiş; eğlenceli bir anı olarak hafızalarda yer edinmişti. Ancak popüler fotoğrafa dair işler ciddi bir hal aldı.

İngiliz fotoğrafçı, ilgili fotoğrafın Wikimedia’nın çoklu ortam belgelerinin depolandığı Wikimedia Commons’ta yer almasının kendisine karşı bir telif ihlali doğurduğu gerekçesiyle “maymun selfie’sinin” kaldırılmasını talep etti. Wikimedia ise bu talebe ilginç bir yanıtla karşılık verdi: O fotoğrafı bir maymun çekti, kaldırmamıza gerek yok!

Bu sansasyonel durum üzerine Slater, telif ihlali iddiasıyla Wikimedia’yı dava etmeye hazırlanıyor. Bu noktada şu soru akıllarda beliriyor; deklanşöre bir maymun ya da herhangi bir şey bastıysa telif fotoğrafçıya mı yoksa maymuna mı ait? Bu soruya yakın zamanda hukuk alanında bir yanıt gelmesi bekleniyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.