reklamı kapat

POPÜLER

Tesla 9 milyar dolarlık fabrika kuruyor

Elektrikli otomobil devriminin başlamasında büyük rol oynayan ve geliştirdiği her otomobille büyük satış rakamlarına ulaşan Tesla, yeni bir fabrika açmaya hazırlanıyor. Zaman zaman taleplere yanıt vermekte güçlük çeken otomobil devi, bu yeni fabrikayla birlikte üretime hız kazandırmak niyetinde. 

Bloomberg haberine göre Çin hükümetinin şirketlerinden biri olan Jinqiao Group ile ortaklığa varan Tesla, Şangay bölgesine yeni bir fabrika inşa etmeyi amaçlıyor. Şirketlere yakın kaynakların belirttiğine göre bu anlaşmanın Tesla ve Jinqiao Group’a  9 milyar dolara mal olduğu ifade ediliyor.

Çin’de fabrika açılacak olması stratejik anlamda da önem taşıyor. Çin’de satışları artırmak isteyen Tesla normalde her otomobil için yüzde 25 oranında vergi ödemek zorunda kalıyor. Üretimin Çin’de başlamasıyla birlikte bu verginin ödenmesine gerek kalmayacak ve dolayısıyla da Tesla’nın gelirlerinde gözle görülür bir artış yaşanması bekleniyor. Anlaşmayla ilgil ne Tesla’dan ne de Çinli firmadan bir açıklama gelmiş değil. Detayların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

YORUMLAR