reklamı kapat

POPÜLER

Tesla çin fabrika

Tesla, geleceği için çok önemli bir adım daha atıyor

Tek başına elektrikli otomobil pazarı oluşturan Tesla, en büyük pazarlardan Çin‘de hakimiyet kurabilmek adına önemli bir adım atıyor. Şirket bu adımı için gerekli izni de almış durumda.

Tesla, şu an satışta olan Model S, Model 3 ve Model X’i ABD‘de üretiyor. Kalifoniya’da 5.3 milyon metrekare alana kurulu devasa bir fabrikası bulunan şirket, buna rağmen talebe yetişemiyor. Volkswagen CEO’sunun yaptığı açıklamaya göre yılda sadece 80 bin araç üretebilen şirket, bunu değiştirmek için yeni bir fabrika daha kuruyor. Çin’in en büyük kenti Şangay’da kurulacak olan bu fabrika, şirkete büyük Çin pazarından daha fazla pay alma şansı tanıyacak. Fabrikayı kurmak için resmi izinleri alan elektrikli otomobil yıldızı, bu sayede üretim maliyetlerinde ciddi tasarruf sağlayacak. Bu amacı için yerel tedarikçilerle de çalışacak olan firma, özellikle Model 3’ün üretim sayısı artıracak.

Tesla, yeni fabrikasıyla işleri değiştirecek

Yıllık gelirinin yüzde 15 kadarı Çin’den gelen Elon Musk‘ın en büyük başarısı, fabrikayı ücretsiz ticaret alanına açacak. Şirket ayrıca bu yatırımla sadece Çin değil tüm Uzak Doğu pazarına oynayacak. 2025 yılına kadar trafiğe sekiz milyon elektrikli araç çıkartması beklenen Çin, bu alanın öncüsü olacak gibi görünüyor. Büyük bir nüfusa sahip olan ülke, elektrik temelli gelecek için büyük yatırımlar yapıyor.