reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9, iPhone X’ten daha mı hızlı olacak?

Samsung Galaxy S8’in çıkışının ardından artık gözler Galaxy S9‘a çevrildi. Galaxy S9, iPhone X‘i alaşağı edecek telefon olabilir mi?

Samsung ve Apple arasındaki rekabet hız kesmeden devam ediyor. Yeni nesil Galaxy S serisi cihazlar da en güncel donanımlarla kullanıcıyla buluşuyor. İki farklı versiyonu çıkan Galaxy S8’de 10nm mimari üzerine konumlandırılmış Snapdragon 835 veya Exynos 8995 işlemci yer alıyordu. Ancak bu işlemci iPhone 7’nin 16nm’lik A10 Fusion çipini geçmeyi başaramadı. Böylelikle gözler Galaxy S9’a çevrildi.

Samsung, Galaxy S9 konusunda şimdilik ser verip sır vermiyor. “O halde nereden çıkıyor bu dedikodular?” diye düşünüyorsanız hemen açıklayalım. 18 Ekim’de Samsung yayınladığı bir basın bülteniyle artık 8nm’lik çipler üretmeye hazır olduğunu müjdeledi. 10nm’lik çiplere kıyasla yüzde 10 daha az güç tüketimi vadeden çipler, yüzde 10’luk bir alan kazanımı da sağlıyor. Çok daha gelişmiş ve hızlı bir deneyim sunacağı vadedilen bu 8nm’lik çiplerin üretime hazır olduğu duyurusu da elbette akıllara Galaxy S9’u getirdi.

Galaxy S9 neler sunuyor?

Kulislerdeki haberlere göre Galaxy S9, Snapdragon 845 işlemciyle gelen ilk akıllı telefon olacak. Ancak Galaxy S9’da yer alacak çip setiyle ilgili detaylı açıklama bulunmuyor. Samsung’un 8nm’lik çipleri üretmeye hazır olduğunu söylemesi ise, direkt olarak Galaxy S9’da 8nm’lik Snapdragon 845 kullanılacağı izlenimi yaratıyor.

8nm’lik çipin iPhone X’in A11 Bionic çipine karşı vereceği performans ise şimdiden merak konusu oldu. Apple’ın A11 Bionic çipinin hız konusunda rakiplerine toz yutturduğu karşılaştırmalı testlerde de görülebiliyor. Samsung’un bu atılımının cihazların performansını nasıl etkileyeceğini ise yakın gelecekte göreceğiz.

Öte yandan Apple, 8nm’lik çiplerden ziyade gözünü 7nm’liklere dikmiş durumda. Apple’ın A serisi çiplerini üreten TSMC’in planları 7nm’lik üzerine kurulu gibi görünüyor.