reklamı kapat

POPÜLER

2021 Tesla Model 3 bitcoin

Tesla, bitcoin ile otomobil satışını iptal etti; işte nedenleri

Elon Musk’ın elektrikli otomobil firması Tesla, bugün önemli bir geri adım attı. Firmadan artık bitcoin ile otomobil alınamayacak.

Geçtiğimiz aylarda hatırlarsınız Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil firması Tesla, 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın almıştı. Firma bu dev hamlenin üzerine kişilerin bitcoin ile otomobil almasına da izin vermişti.

Dev şirket kısa süre önce ise bu aldığı bitcoin’in ufak bir kısmını sattı ve aktarıldığı kadarıyla bundan tam 101 milyon dolar kar elde etti.

Bitcoin’e çok ilgi gösteren firma, bugün ise yukarıda da dediğimiz gibi bir geri adım attı. Firma bitcoin madenciliğinde fosil yakıt / kirli enerji kullanılması ve bunun çevreye verdiği zarar nedeniyle bundan sonra bitcoin ile satış yapmayacaklarını aktardı.

Çevre odaklı bir şirketin bu hamlesi genel olarak mantıklı bulunuyor. Bitcoin üretimi için şu an istenildiği düzeyde yenilenebilir / temiz enerji kullanılmıyor. Bu yüzden Tesla özelinde süreç şimdilik sona eriyor.

Ancak sürecin ileride değişebileceği belirtiliyor. Hatta firma burada daha temiz kripto para alternatiflerine bakacaklarını aktarıyor.

Elon Musk para birimi için geçtiğimiz ay şunları söylemişti: “Bir bitcoin destekçisiyim. Partiye geç kaldım ama bir destekçiyim. Ve sanırım Bitcoin, geleneksel finans uzmanları tarafından geniş kabul görmenin eşiğinde..”

Elon Musk ayrıca diğer alt coin’ler hakkında pek bilgisi olmadığını ve “Bitcoin’in iyi ve değerli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her hamlesi çok ses getiren Tesla, 2020’de neler yapmıştı?

Tesla, 2020 dördüncü çeyrekte toplam 180.570 araç teslim etmişti. Bu rakam ile beraber firmanın 2020 toplamı ise 499.550 seviyesinde kalmıştı.

Konulan 500 bin teslimat hedefini çok az da olsa kaçıran ancak yine de büyük bir başarıya imza atan firma, hep söylediğimiz gibi üretim konusunda eskiye nazaran çok daha iyi durumda yer alıyor. 2020 toplamındaki üretimin 509.737 seviyesinde olduğu biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin