reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla’dan otomobillerine “premium” internet bağlantı paketi

Elon Musk‘ın en önemli şirketlerinden Tesla, otomobil sektörünün en yenilikçi firmaları arasında yer alıyor. Şirketin yaptığı yeni hamle ise müşterileri için çok güzel görünüyor.

Tesla otomobiller 2012 yılından bu yana internete bağlanabiliyor. Telefonlar gibi hücresel bağlantı kullanan araçlar, bu “ücretsiz bağlantı” üzerinden güncelleniyor, yerleşik tarayıcıyı çalıştırıyor ya da canlı trafik bilgisi alabiliyor. Ancak tahmin edersiniz bu bağlantı yavaş ve çok sınırlı veri aktarımına imkan tanıyor. İşte Tesla bu konuda yeni bir döneme geçiyor. Bu yeni dönemde kişilere artık “Premium Bağlantı Paketi” ve “Standard Bağlantı Paketi” olmak üzere iki farklı seçenek sunulacak. Mevcut yapıyı devam ettirecek Standart paket yine ücretsiz olacak. Yıllık 100 dolar olacağı tahmin edilen Premium paket ise çok daha hızlı (LTE) bir bağlantı getirecek. Detaylı canlı harita yanında araç içi çevrimiçi müzik servisi desteği (Spotify ve Slacker gibi) de verecek paket, yeni satılan Model S ve Model X’lerde 1 yıl ücretsiz olacak. Model 3 sahiplerinin bu pakete ücretsiz olarak ulaşması içinse 5 bin dolarlık opsiyon paketini alması gerekecek. Ayrıca araçlarda WiFi desteği de olacak. Yani kişiler otomobillerini WiFi ağına bağlayarak örneğin garajlarında güncelleyebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla, internet konusunda başka planlar da yapıyor

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, biliyorsunuz uzaya internet uyduları gönderecek bir proje geliştiriyor. Dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, uzaydan yüksek hızda kablosuz internet sağlamak istiyor. SpaceX başkanı Gwynne Shotwell‘e göre kurulacak bu uydu sistemini Tesla da kullanacak. Bu detay tüm Tesla araçların uzaydan internete bağlı kalacağı anlamına geliyor ve kullanıcılar için oldukça güzel görünüyor. Daha önce açıklandığı kadarıyla şirkete 10 milyara dolara yakın maliyet çıkaracak projeden büyük kar elde edilmesi amaçlanıyor. 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirecek firma, Starlink adını verdiği proje ile büyük oynuyor. 

İlgili Video

Şirketin merakla beklenen son harikası