reklamı kapat

POPÜLER

Tesla minibüsten ilk bilgiler geldi

Geçtiğimiz hafta Tesla Motors için ikinci 10 yıllık planını açıklayan Elon Musk, elektrikli otobüs/ minibüs projesinden bahsetmiş ancak detay vermemişti. Tesla CEO’su şimdi ufak da olsa elektrikli minibüs hakkında birkaç ipucu paylaştı.

Jalopnik’ten Jason Torchinsky, birkaç gün önce müstakbel Tesla minibüs için birtakım saptamalar ve tahminlerde bulunduğu bir makale paylaşmıştı. Takipçilerinin ilgisine ve sorularına kayıtsız kalmamasıyla bilinen Elon Musk, Torchinsky’i de yanıtsız bırakmadı. Özetle Tesla minibüsün Volkswagen’in eski Transporter modellerine benzeyeceğini, Model X’in de en başından beri bu şekilde geliştirilmesi gerektiğini aktaran Torchinsky’in yazısı için “hiç de fena tahminler değil” yorumunda bulunan Musk, minibüsün ilk kez Model X’i baz alacağını da onaylamış oldu.


Volkswagen’in Type 2 efsanesini hatırlarsınız. Şirketin uzun yıllardır efsaneyi elektrikli bir şekilde geri dönüştürmek gibi planları mevcut. Daha önce bu anlamda birkaç farklı konsept de tanıtmışlardı. Ancak o zamandan beri elektrikli minibüslerden haber yok. Bu noktada Tesla rol çalarcasına “T” harfli bir minibüs üzerinde çalıştığını duyurmuş oldu. Model X’i baz alacak olsa da daha önce Elon Musk yine Twitter hesabından T2 benzeri bir tasarım düşündüklerini açıklamıştı.


Tesla minibüs/otobüs hakkında geriye kalan önemli bir soru işaretiyse söz konusu aracın toplu taşıma amaçlı mı yoksa ticari amaçlı mı üreteceği. Bunu da önümüzdeki günlerde hep birlikte öğreneceğiz.