reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S P100D, 1.000 beygirlik Toyota Supra’ya karşı [Video]

Bu zamana kadar birbirinden farklı sınıflarda yer alan modellerle karşı karşıya gelen Model S’in son rakibi Toyota’nın efsanesi oldu.

Hız rekorlarını teker teker kırmasının ve dünyanın en seri ikinci otomobili olmasının ardından gerek elektrikli gerekse ciddi performans değerlerine sahip olan geleneksel otomobillerle kıyaslanmaya devam edilen Tesla Model S, bu sınavları başarıyla vermeye devam ediyor. Dizelden başlayan ve içten yanmalı motorların otomobil piyasasındaki sonunu getirecek bir sürecin içerisine olduğumuz günümüzde, Tesla’nın karşısına çıkan son otomobil bir efsane oldu. Bundan belki yüz yıl geçse de her zaman tarihteki yerini koruyacak olan ve yakın zamanda yeni versiyonuyla karşımızda görmeyi beklediğimiz Toyota Supra ile karşı karşıya gelen Model S P100D doğrusunu söylemek gerekirse kalkış performansıyla sahip olduğu sıfatı ne kadar hak ettiğini bir kez daha kanıtladı.


Karşılaşma videosuna geçmeden evvel araçların teknik özelliklerine bakmakta fayda var. Üzerinde stok motoru bulunan Supra’nın detaylarına baktığımızda, tek turbo desteğiyle 1.000 beygir güce ve 1.030 Nm torka sahip olduğunu görüyoruz. Arka tekerlekten itişli bir altyapıya sahip olan araç tüm bu gücünü altı ileri değerli manuel şanzımanla yere aktarıyor. Supra’nın karşısındaysa dört tekerlekten çekişli altyapısıyla 588 beygir güce ve 1.247 Nm torka sahip olan Model S P100D hazır şekilde bekliyor. İki farklı koşulda gerçekleştirilen bu karşılaşmanın ilk ayağında drag, ikincisindeyse seyir halinde giderken (rolling) kozlar paylaşılıyor. İlgili videoya haberin ana görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR