reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model Y LOG Tasarım

Tesla Model Y Türkiye fiyatına hem zam hem indirim yapıldı

 - Güncelleme: 06 Ekim 2023 15:29

Tesla’nın Türkiye’de resmi olarak satışa sunduğu tek modeli olan Tesla Model Y için bu sefer hem zam hem de indirim haberi geldi.

Tesla, yukarıda da dediğimiz gibi şu an Türkiye’de sadece Almanya’da üretilen Tesla Model Y için satış gerçekleştiriyor. Bu araç için yapılan ilk lansman kapsamında arkadan itişli normal menzilli (430 km / 0-100 km/s arası 6,9 saniye / 217 km/s maksimum hız) versiyon özelinde 1 milyon 548 bin TL fiyat listelenmişti. Çift motorlu uzun menzilli (533 km / 0-100 km/s arası 5 saniye / 217 km/s maksimum hız) dört çeker versiyon 1 milyon 619 bin TL, çift motorlu dört çeker performans versiyonu (514 km / 0-100 km/s arası 3,7 saniye / 250 km/s maksimum hız) ise 1 milyon 778 bin TL fiyata sahipti. Lansman sonrasında TL’nin değeri çok ciddi şekilde düşmeye devam etti, bu yüzden Tesla Türkiye araç için şimdiye kadar birden fazla zam gerçekleştirdi. Geldiğimiz son aşamada ise yurt dışı merkezli fiyat oynamalarının da etkisiyle aracın arkadan itişli en düşük versiyonu 2 milyon 290 bin TL’den 2 milyon 108 bin TL‘ye indi. Ortada yer alan çift motorlu “Long Range” versiyonu ise ciddi bir artış gördü. Bu model için artık en az 2 milyon 395 bin TL değil, 2 milyon 658 bin TL verilmesi gerekiyor. En üstteki “Performance” versiyonu ise artık en altta 2 milyon 806 bin TL değil, 2 milyon 877 bin TL‘ye satılıyor. İçerisinde ÖTV ve KDV olmayan vergisiz fiyatlardaki değişim ise şöyle oldu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kemal Geçer’in aşağıdaki paylaşıma yaptığı yorum üzerinden doğrulandığı kadarıyla Türkiye’de sadece eylül ayında toplam “4.700” adet Tesla Model Y teslimatı gerçekleştirildi. Firmanın Türkiye’ye geldiğinden bu yana teslim ettiği Model Y sayısı ise toplamda “10 bin” aracı geçmiş durumda. Türkiye’de gerçekten çok büyük bir popülerliğe ulaşan Tesla, burada halen sadece Model Y’nin satışını yapıyor. Aslında Türkiye’de Çin’den getirilecek Model 3’lerin satılması da hedefleniyordu ancak Çinli araçlara getirilen ekstra vergi bu planları bozmuştu.

Tesla Model Y yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER