reklamı kapat

POPÜLER

Tesla LOG Tasarım

Tesla şu an 600 milyon dolardan fazla bitcoin’e sahip

 - Güncelleme: 05 Mart 2024 15:19

Elektrikli otomobil pazarının en önemli firması olmayı sürdüren ve Türkiye’de de yer alan Tesla şu an 600 milyon dolardan fazla bitcoin’e sahip.

Tesla 2021 yılında 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın almış, ardından kişilerin bitcoin ile otomobil almasına da izin vermişti. Daha sonra ise bu konuda sürpriz bir geri adım atılmıştı. Firma 2021 yılı bitmeden bitcoin madenciliğinde fosil yakıt / kirli enerji kullanılması ve bunun çevreye verdiği zarar nedeniyle bitcoin ile satışı durdurduklarını duyurmuştu. Elon Musk para birimi için geçtiğimiz yıllarda, “Bir bitcoin destekçisiyim. Partiye geç kaldım ama bir destekçiyim. Ve sanırım Bitcoin, geleneksel finans uzmanları tarafından geniş kabul görmenin eşiğinde.” demiş ve kripto para ile otomobil satışı özelinde kapıyı tamamen kapatmamıştı. Geçtiğimiz dönemde bazı bitcoin satışları yapan markanın, bugün itibarıyla elinde toplam 9.720 bitcoin olduğu ve bunun toplam değerinin son artışlar ile beraber 600 milyon doları geride bıraktığı söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En büyük kripto para biri konumunda yer alan Bitcoin, eğer kaçırdıysanız bugün 66 bin 500 doların üzerinde bir değere ulaşmayı başardı. Bu aralar kez daha ciddi yükselişe geçen ve şu aşamada tek olarak tam 2 milyon TL’yi aşan para birimi, son 24 saat içerisinde yüzde 3’e yakın değer kazandı, son yedi günlük değer artışı ise yüzde 18’e yaklaştı. Geçtiğimiz aylarda tam 19 ay aranın ardından ilk kez 40 bin doların üstünü gören para birimi, bir süredir sahiplerini oldukça sevindiriyor.

En yakın takipçi ethereum ise şu an 3.689 dolar seviyesinde yer alıyor. Onun da son yedi günlük değer artışı yüzde 15’e yaklaşmış durumda. Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68 bin 990 dolarda yer aldığı bugün bir kez daha akla gelen ve o seviyeye emin adımlarla yaklaşan bitcoin, söz konusu tarihten sonra yaklaşık yüzde 50 değer kaybetmişti ancak daha sonra işler tersine döndü.

Tesla haberleri yanında bu da dikkatinizi ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın

İLGİLİ HABERLER