reklamı kapat

POPÜLER

Daimler E-Fuso Vision One elektrikli kamyon
Daimler elektrikli kamyon

Tesla tanıtamadan, Daimler ilk elektrikli kamyon modeli E-Fuso Vision One’ı tanıttı

Elektrikli otomobil pazarının yıldız ismi Tesla, 16 Kasım tarihinde elektrikli kamyonun modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Şirket o etkinlik ile meşgulken, Daimler ilk elektrikli kamyonu E-Fuso Vision One ile şovu çalmış görünüyor.

Mercedes-Benz‘in ana firması Daimler, Tesla’dan hızlı davranarak E-Fuso Vision One isimli ilk elektrikli kamyon modelini tanıttı. Ağır taşımacılık konusunda büyük bir tecrübeye sahip olan firma, bu tecrübesini elektrikli pazarda da konuşturmak istiyor. Bloomberg’in verdiği bilgiye göre 11 ton yük taşıma kapasitesine sahip olan Vision One, günümüzde daha uygulanabilir bir tasarım ile geliyor. Mavi rengiyle elektriğe yani geleceğe vurgu yapan kamyon, tek şarjla 350 km yol yapabiliyor. Bu açıdan 480 km menzile sahip olacağı konuşulan Tesla elektrikli kamyonun gerisinde kalacak araç, daha çok şehir içi kullanımına hitap ediyor. Şehirler hatta ülkeler arasında taşımacılık ise yine fosil yakıt kullanan araçlara kalıyor.

Daimler, E-Fuso Vision One ile çok iddialı

Henüz prototip halinde olduğu belirtilen Vision One, dört yıl içerisinde ABD, Japonya ve Avrupa‘da satılmaya başlanıyor. Çalışır halde ne zaman göreceğimiz açıklanmayan elektrikli kamyon, şirketin Tesla ile rekabeti bu alanda da bırakmayacağını gözler önüne seriyor. En az altı tane elektrikli otomobil hazırlayacak Alman otomobil devi, geleceğin dışında kalmamak istiyor.