reklamı kapat

POPÜLER

isaac

The Binding of Isaac: Rebirth’e ön inceleme: Yeni oyun neler getiriyor?

Tasarımı Edmund Mcmillen tarafından yapılan The Binding of Isaac, 2 milyondan fazla satarak bağımlılık yaratan oyunlar listesine girmişti. Hem de flash oyun olmasına rağmen! Bu rouge-like bağımsız oyun, barındırdığı tüm bug’larla (hata) defalarca oynandı. Biz de oyunda 200’üncü saatimizi geride bırakmışken gelecek olan Rebirth’e bir ön inceleme yapıp, özel haber yayınlayalım istedik.

The Binding of Isaac’in yeni oyunu Rebirth‘ün bu yıl içerisinde çıkacağını daha önce duyurmuştuk. Rebirth aslında ilk oyunun yeniden yapılmış hali olacak. Kesinlikle Flash kullanılmayacak olan oyunda çeşitli değişiklikler de olacak tabii ki. Tonlarca yeni eşya, iki yeni karakter, farklı düşmanlar, odalar, konsol desteği ve en çok arzulanan 2 kişilik oyun modu. Gerçi bu mod ne yazık ki çevrimiçi değil, yerel bağlantı üzerinden geliyor ama yine de…

rebirth
Rebirth için oldukça heyecanlıyız aslında çünkü oyunun görüntüsü de birazcık değişmiş durumda. Bu değişiklik oyuncuların oyuna bakış açısına nasıl yansır bilemiyoruz tabii. Ancak oyunun çıkış haberi duyurulduğundan beri Rebirth’ün resmi Tumblr hesabını yakın takibe almış durumdayız. Bu yüzden oyun çıkmadan önce sizi biraz Rebirth’e alıştırmak, biraz da hazırlamak istedik. Tumblr’da yayınlanmış gifler ve aldığımız görsellerle oyundaki değişiklikler nelermiş bakalım.

rebirth
İlk olarak genel değişikliklere göz atalım. Bir kere oyundaki harita, eşyalar ve kalan hayatınızın yeri değişmiş. Harita, canınızı belirten kalplerle yer değiştirirken, oyunun tepesinde duran eşyalar da sol tarafa geçiş yapmış. Oyunun görüntüsünde de hatırı sayılır değişiklikler var. 16 bit grafiklere sahip olan oyunda duvarlar artık biraz daha koyu, etraf da biraz daha, nasıl desek, farklı. Bunlar da küçük yardımcılarımız. Aralarında fazla olanı fark edebildiniz mi? Sıranın sonundaki yardımcımız Spelunky‘deki hayalet mi yoksa?

rebirth
Bir diğer yenilik de bir türlü birbiri ile eşleştiremediğimiz eşyalara gelmiş. Teknoloji ile telepatiyi birleştirseniz nasıl bir şey çıkardı hiç düşündünüz mü? Mcmillen düşünmüş ve oyuna koymuş.

rebirth
“The Tiny Planet” ismini taşıyan yeni eşya da oldukça eğlenceli olacak gibi duruyor. Sizi bir küçük bir gezegen haline getiren bu pasif eşya, göz yaşlarınızın yörüngenizde dönmesini sağlıyor. The Tiny Planet’i Mom’s Knife, Triple Shot ve My Reflection ile birleştirmeyi başarabilirseniz, oyunda size karşı koyabilecek kime kalmaz demektir!

rebirth
Oda boyutlarında da büyüklüğe giden Rebirth, farklı şekillerde genişletilmiş odalar sunacak. İnce uzun olabileceği gibi dikdörtgen de olabilen bu odalar ise çok sık olmasa da oyun içerisinde bizi zorlayacak detaylardan.

rebirth
Yeni düşmanlar var demiştik! İşte Bony ile tanışın. Sizinle aynı düzlem üzerine geldiğinde üzerinize kemik fırlatacak olan Bony, tek başınayken çok da fazla tehlikeli gözükmüyor fakat aynı odada iki veya daha fazla olduğunda sizi zorlayabilir. Bu arada yardımcımızın da kendi can haznesi olduğunu fark ettiniz mi? Bu önceki yardımcılara benzemediğinden farklı bir şekilde elde edildiğini düşünüyoruz.

isaac
Bunlar bizim gözümüze çarpan yeniliklerden. Bunun dışında eşya düşüren düşman sayısını arttıracak kemerden, tek bir gözyaşını ok tuşlarıyla hareket ettirmenizi sağlayan eşyaya kadar sayısız yenilik var. Oyunun müziklerinin de değişeceğini söylemeden geçmeyelim. Tabii Mcmillen hepsini birden sunmuyor fakat Tumblr‘ını takibe alırsanız hem bu görselleri gif şeklinde görebilir hem de yeniliklerden haberdar olabilirsiniz. Bu görsellerin oyunun son hali olmadığını da belirtelim. Oyun hala geliştiriliyor ve değişiklikler yapılıyor. Rebirth bu sene içinde PC, Linux, PS4, PS Vita ve Mac için satışa sunulacak.