reklamı kapat

POPÜLER

The Pirate Bay’in kurucu ortaklarından Peter Sunde İsveç’te tutuklandı

Bittorrent deyince belki de ilk akla gelen site olan The Pirate Bay‘in kurucu ortaklarından olan ve Brokep adıyla da tanınan Peter Sunde’nin İsveç’in güneyindeki bir çiftliğe yapılan baskında tutuklandığı bildirildi. The Pirate Bay’e olan katkısı nedeniyle 2012’de İsveç Ceza Mahkemesi’nin 8 ay hapis cezası verdiği Sande, o zamandan beri Interpol tarafından aranıyordu.

İsveçli Expressen gazetesinin haberine göre, şu anda gözaltında bulunan Sunde’nin 2012’den beri Berlin’de yaşadığından şüpheleniyor. Sunde’nin de yakalanmasıyla birlikte, hapis cezası alan dört kurucu ortaktan sadece biri hala kaçak. Bir yıllık hapis cezası almış olan Fredrik Neij’in Asya’da olduğu düşünülüyor.

Dünyanın en büyük bittorrent izleyicilerinden biri olan The Pirate Bay, mahkeme kararının ardından defalarca kapatılmış olmasına rağmen farklı alan adları alarak varlığını sürdürmeye devam etti. Sunde’nin yakalanmasıyla birlikte, siteyi canlı tutan milyonlarca kullanıcı varken site sahiplerini cezalandırmanın ne kadar mantıklı olduğuna ilişkin tartışmalar da tekrar alevlendi.