reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

TikTok

TikTok, Rusya’da platforma yeni video yüklenmesini durdurdu

Rusya’nın Ukrayna işgali konusunda karşılıklı yasaklar gelmeye devam ediyor. Bu sefer TikTok tarafından önemli bir adım atılmış durumda.

Advertisement

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürdüğü için ülkelerin ve şirketlerin savaşa katılmak dışında elinden gelen tek şey olan yaptırımlar sürüyor. Bu konuda geçtiğimiz hafta aşağıda yer derdiğimiz birçok adım atıldı. Süreçte en son Visa ve Mastercard gündeme gelmiş, iki isim Rusya merkezli operasyonlarını askıya almıştı. Şimdi ise TikTok bir adım atmak zorunda kaldı. Burada zorunda kaldı diyoruz çünkü geçtiğimiz günlerde Putin, Rusya Silahlı Kuvvetleri hakkında kasıtlı olarak “sahte” bilgi yayan kişilere hapis cezasını öngören yasayı imzaladı. İşte bu yasa sonrasında TikTok, Rusya merkezli olarak platforma yeni video yüklenmesini durdurdu ve canlı yayınları kapattı. Bunu “geçici” olarak yaptıklarını aktaran şirket, Twitter’dan şunu aktardı: “Rusya’nın yeni ‘sahte haber’ yasası ışığında, bu yasanın güvenlik etkilerini incelemeye başladığımız şu dönemde canlı yayınları ve yeni içerik yüklemeyi askıya almaktan başka seçeneğimiz yok. Süreçten uygulama içi mesajlaşma hizmetimiz etkilenmeyecek.”

Tekrardan üzerinden geçmek adına sadece geçtiğimiz hafta içerisinde Rusya’ya karşı olarak şu yaptırım kararları alındı:

-Microsoft tarafından satın alınan Activision Blizzard ve oyun marketi Epic Games, Rusya merkezli oyun satışlarını durdurdu. Steam ise bu konuda henüz bir adım atmadı.

PayPal, şiddetli askeri saldırılar nedeniyle Rusya merkezli operasyonunu durdurma kararı aldı.

Samsung, Rusya’ya olan tüm ürün sevkiyatlarını durdurduklarını açıkladı. Rusya vatandaşları artık milyonlarca Samsung telefondan, çipten ve şirketin diğer ürünlerinden mahrum kalacak.

Spotify, Rusya’da fiziksel olarak operasyonu durdurma kararı aldı. Rusya’daki ofisini kapatan Avrupa merkezli firma, aynı zamanda Rusya devletine bağlı reklam içeriklerini de engellediklerini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google da süreçle alakalı tepkisini gösterdi ve firma Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurdu.

Microsoft cephesi Rusya merkezli yeni ürün ve servis satışlarını durdurduklarını duyurdu.

Apple, Rusya’da ürün satmayı bıraktığını açıkladı. Firma ayrıca bazı App Store merkezli yasaklar getirdi.

Rusya’ya karşı yapılan diğer hamleler ise burada yer alıyor. Ülke tüm bu büyük adımlara rağmen işgalden vazgeçmiyor ve ilerlemeye devam ediyor.

TikTok hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti