reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil TOGG

TOGG, blok zinciri geliştiricisi arıyor; işte detaylar

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), açtığı bir ilan ile blok zinciri geliştiricisi arıyor. İşte bilinmesi gerekenler;

Yerli otomobil modelinin arkasındaki TOGG, direkt olarak burada açtığı iş ilanı ile yukarıda da dediğimiz gibi Kocaeli (Dilovası) fabrikası için blok zinciri geliştiricisi arıyor.

Blok zinciri ya da İngilizce olarak Blockchain, biliyorsunuz bitcoin gibi kripto para birimlerinin üzerine kurulduğu sistem.

Blok zinciri, temel olarak merkezi olmayan bir ağ sistemi olarak tanıtılabilir. Bu sistemde ağa katılan herkes verileri paylaşır ve böylelikle hem güvenli hem de tek bir yerden yönetilmeyen altyapı elde edilmiş olur.

TOGG‘un blok zinciri geliştiricisi pozisyonu ile tam olarak neyi hedeflediği açık olarak belirtilmiyor. Ancak bu altyapının doğal olarak üretilecek yerli otomobil ile yakından bir alakası bulunuyor.

Üretilecek tamamen elektrikli araçların kendileri arasında ve olası şarj istasyonlarıyla güvenli şekilde bağlantıda kalması blok zinciri temeline oturtulacak gibi görünüyor. Bu da güvenlik ve performans açısından fazlasıyla mantıklı duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TOGG imzalı ilk yerli otomobil ne zaman geliyor?

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu hakkında “Türkiye’nin otomobili projesi tüm hızı ile devam ediyor.

İlk üretim araçlarını 2022 sonunda banttan indirmeyi planlıyoruz. Dünyada ilk 5, Avrupa’da lider olmayı hedefliyoruz. Türkiye’yi dünyanın önemli batarya üreticilerinden biri haline getirmekte kararlıyız.

Yerli ve yabancı bilim insanlarını ülkemizin sunduğu fırsatlardan istifade etmeye davet ediyorum.” açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan ayrıca “Elektrikli, bağlantılı ve otonom ticari araç üretiminde önümüzdeki 10 yılda Avrupa’da lider, dünyada ise ilk 5’te olmayı hedefliyoruz.” demişti.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin elektrikli otomobil modellerinden