reklamı kapat

POPÜLER

Tor

Tor’dan anonim mesajlaşma uygulaması

İnternette anonim gezinme deyince akla ilk gelen yazılımlardan biri olan Tor, şimdi de bir anonim mesajlaşma uygulaması yayınlayacağını duyurdu. Açık kaynaklı bir istemci olan Instantbird tabanlı olacağı belirtilen uygulama, Tor geliştiricilerinin katıldığı Winter Dev Meeting‘de tanıtıldı.

Tor‘un projeyle ilgili olarak yayınladığı notlara göre, uygulamanın geliştirilme amacı internette bilginin serbest dolaşımını sağlayacak güvenli bir iletişim aracı sunmak. Güvenli mesajlaşma standardı haline gelmesi beklenen Tor Anlık Mesajlaşma Paketi‘nin (Tor Instant Messaging Bundle – TIMB) 31 Mart’ta genel kullanıma sunulması öngörülüyor.

Windows, Mac OS veya Linux işletim sistemli tüm bilgisayarlarda çalışacak olan uygulamaya ilişkin görüntüler ise henüz yayınlanmadı.

Tor yazılımı en başta Amerikan ordusuna güvenli iletişim ağı sağlamak amacıyla geliştirilmiş olsa da bugün Tor’u pek çok kişi kullanıyor. Trafik analizinin önlenmesine imkan veren bu açık ağ, internette gizliliğini korumak isteyen kişiler için sanal tünellerden oluşan bir ağ görevi görüyor ve internette gezinirken bıraktığınız ayak izlerini silerek sizi takip etmeye çalışan kişilerin izinizi kaybetmesini sağlıyor.