reklamı kapat

POPÜLER

Tor tarayıcı

İnternette anonim gezinmeyi sağlayan Tor’dan Android müjdesi [İndir]

İnternette anonim bir şekilde gezinmeyi sağlayan “engel tanımayan” tarayıcı Tor, Android için geliştirdiği alfa sürümünü indirmeye sundu.

Mobil araçların kullanımının artmasıyla beraber, internette sörf keyfi de bilgisayarlardan mobile kaymış durumda. Bazı bölgelerdeki yoğun gözetim sistemleri ve otoriter yönetimler ise, kullanıcıların internette istedikleri gibi gezinmesinin önünü tıkıyor. Tor tarayıcı ise bunun önüne geçmeyi amaçlayarak masaüstünde bir hizmet sunuyordu. Ancak geliştirici ekip nihayet ilk resmi uygulamasını kullanıcılarla buluşturdu. Henüz alfa aşamasında olan uygulama Google Play üzerinden indirilmeye sunuldu. Mahremiyet korunumunu en üst noktaya çeken Tor tarayıcı ile sizi takip eden üçüncü parti şirketlerden kurtulabilir, arkanızda bıraktığınız dijital ayak izlerini silikleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anonim dolaşım

Tor’la beraber yerel internet sağlayıcılarının engellediği sitelere erişim sağlanabileceği gibi, reklamların ve verinizi depolayan diğer tüm üçüncü parti takipçilerin erişimini de engelliyor. Tarayıcı ile işiniz bittiğinde cookieler otomatik olarak temizleniyor. İlk sürüm için ayrıca Orbot’un da indirilmesi gerektiği kaydedilmiş. Bir proxy uygulaması olan Orbot’a önümüzdeki dönemde yayınlanacak sürümlerde ihtiyaç duyulmaması planlanıyor. Yazının başında da söylediğimiz gibi, uygulama şimdilik alfa sürümünde. Android 4.1 ve sonrasını destekleyen uygulamayı haberin devamında indirebilirsiniz.

İlgili video

Tarayıcının tanıtımı