reklamı kapat

POPÜLER

Toyota’nın gelecekten gelen yeni konsepti

13 Ekim 2015

Tokyo Motor Show öncesi Toyota birbirinden çarpıcı konsept otomobillerini göstermeye devam ediyor. Otomobil mekaniğinin köklerine döndüğü Kikai‘den sonra Japon üretici bizi bu kez geleceğe götürüyor. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen FCV Plus isimli konsept, yolda dört tekerlek üzerinde giden hiçbir şeye benzemiyor.

Toyota FCV Plus, tıpkı Mirai gibi hidrojen yakıt hücresiyle çalışsa da Mirai’den bile sıra dışı. Otomobile gücünü veren elektrik motorlar dört tekerleğin içinde, yakıt pili ön aksta, hidrojen tüpleri ise arka aksta yer alıyor. Toyota konsept otomobilin ağırlık dengesini bu şekilde korumayı amaçlamış.

Dışarıdan solaryum cihazı gibi görünen yapının içine girdiğimizde epey sade bir tasarımla karşılaşıyoruz. Hem sürücüye hem yolcuya geniş görüş açıları sunan cam tasarımının yanında sürücünün işine yarayacak bilgilerin head up display biçiminde ön cama yansıtılması sadeliği sağlayan detaylardan.

Toyota’nın geleceğin otomobillerine yön vermek amacıyla geliştirdiğini söylediği FCV Plus’ın ne zaman üretime geçeceği henüz belli değil.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Toyota’nın gelecekten gelen yeni konsepti” için bir cevap

  1. Yunus ATICIOGLU dedi ki:

    beğendim