reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Supra ve BMW Z4 aynı kanı taşıyacak

BMW ve Toyota arasındaki iş ortaklığı yeni meyvesini vermek üzere. İki taraftan da gelen açıklamalara göre ikilinin yeni spor modelleri aynı şasiyi paylaşmakla birlikte aynı hibrit motordan beslenecek.

En son hidrojen yakıt ünitesi için bir araya gelen ikili, bu kez hibrit teknolojisi için güçlerini birleştiriyor. Paylaşılan bilgilere göre Toyota’nın 2014 yılında konsept halinde FT-1 adıyla tanıttığı Supra, BMW’nin hibrit teknolojisini kullanacak. Aynı yakıt teknolojisi yeni BMW Z4’te de yer alacak. Bu da arka aksta bir adet benzin motoru, ön aksta ise iki adet elektrik motoru bulunması demek. Elektrik gücü enerji tasarruflu frenleme (regenerative braking) sistemiyle sağlanırken enerji lityum iyon pil ünitesinde muhafaza edilecek.

İki otomobilin kan kardeşliği bununla sınırlı değil. Supra biraz daha uzun olmakla birlikte Z4 ile aynı şasi platformu üzerine geliştirilecek. Ancak Fiat 124 Spider ve Mazda MX-5 Miata ortaklığının aksine iki otomobilin tasarımları birbirinden tamamen farklı olacak. İki otomobilin de 2017 yılında görücüye çıkması bekleniyor.