reklamı kapat

POPÜLER

sigara izmariti

Tüm sürücülere kritik sigara uyarısı; binlerce ceza kesildi!

Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye’de uygulamaya koyulan, “trafikte sigara yasağı” sonrası, binlerce sürücü cezalardan kaçamadı.

Son günlerde Türkiye’nin trafik gündemini “yeni” duman yasağı oluşturuyor. Araç kullanan sürücülerin sigara içme yasağı aslında kanunda daha önce bulunması rağmen takibi yapılmıyordu. Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile harakete geçen İç İşleri Bakanlığı, yasağı denetlemeye başladı. Yurt genelinde yapılan denetimlere 35 binden fazla ekip ve 169 dedektör köpek katıldı.  “Dumansız Araç Uygulaması” adı verilen denetimler sonucunda ise 5063 araç sürücüsüne 153TL idari para cezası uygulandı. Sürücülerin çoğu yasağı oldukça tepkiliyken, bunu olumlu bulanlar da vardı. Polis ekipleri hem kendileri tarafından hem de MOBESE kameraları üzerinden denetimlerine devam edeceklerini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sigara yasağı hakkında resmi açıklamalar neler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘da konu ilegili açıklamalarda bulundu. Erdoğan; “Aracı kullanan sigara içiyor bazen ben de işaret ediyorum ayıptır diyorum. Yazılı kayda girmek suretiyle şoför de içemeyecek arkada oturanlar da sigara içemeyecek. Şimdi bunun üzerindeyiz. Gençlik yıllarımda top oynadığım yıllar kulübümüzün tavanı sigara dumanından adeta kızarırdı. Bu kadar içerlerdi içerlerdi. Kim bunlar sporcu, üyeler vs. Bir yandan oyun oynayıp bir yandan duman tavan rengini değiştirir. Biz de geçer arka tarafta bilardo oynardık. Bakıyorsunuz batı ülkelerinin bir kısmı dışarıda bile sigarayı yasakladı. Biz insanımızın sağlığını ön plana çıkartmayacak mıyız? Kapalı mekanlarda asla, dışarıda bile belli yerlerde balkonlarda da hassasiyetlerimiz var. Para cezası vs. ne gerekiyorsa bunlar olacak.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Tesla Model 3 kaza testi