reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

Türk mühendislerden toplu taşıma uygulaması: LineBee

Şehir içi toplu taşıma uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanarak bir noktadan farklı bir noktaya nasıl gitmeniz gerektiği konusunda bilgi veren bir nasıl giderim uygulaması olan LineBee, Türk mühendislerinin imzasını taşıyor.

Türk mühendislerce geliştirilen ilk ve tek çok şehirli nereden nereye sistemi olan LineBee, 2015 yılında doktora tezi olarak sunulan TUR algoritmasını kullanıyor. LineBee yapılan sorgu sonucu size ulaşmak istediğiniz noktaya en hızlı varmanızı sağlayacak 5 farklı alternatif çözüm sunuyor. Bu çözümler içerisinde kullanılması gereken ulaşım araçları (otobüs, metro, metrobüs vb.) bilgisi veriliyor. Bu araçlar ile yapılacak seyahat süresi, ücret bilgisi ve aktarım noktaları gibi bilgiler ile yolculuğunuzun detaylı bilgilendirilmesi yapılıyor. Tüm bunlarla birlikte LineBee size her bir adım için seyahat süresi ve ücret bilgisini de veriyor.

Daha önce elde edilen kullanıcı deneyimleri sonucu, kullanıcıların en büyük sorunlarından biri olarak inilecek noktanın tam olarak belirlenemediğini belirten geliştiriciler, buna istinaden yolculuk takip ve durak resmi ekleme özelliklerinin uygulamaya eklendiğini belirtiyor. Kullanıcıların paylaşacağı durak resimleri sayesinde de inilecek yerin daha net olarak belirlenebileceği ifade ediliyor. Bu özelliklere ek olarak; araçların duraktan geçiş sıklık bilgisi, hatların güzergah bilgisi ve duraktan geçen hat bilgisine de yer veriliyor. Android versiyonu İstanbul’da aktif olan uygulamanın çok kısa sürede Ankara, İzmir ve Bursa’da aktif çalışacağı dile getiriliyor. Uygulamanın iOS versiyonu ise 2 ay içinde App Store üzerinden indirmeye sunulacak.